Mieszkanie wynajmowane czy własnościowe? Co wybrać?

Zakup mieszkania staje się coraz bardziej dostępny. Dzięki coraz większej podaży, ceny nieruchomości w Toruniu wreszcie zbliżają się do poziomu, który umożliwia zakup coraz większej liczbie osób.

Wspomnieć należy także o uproszczeniu procedur kredytowych, dzięki czemu dziś znacznie większa liczba zainteresowanych ma szansę posiadać mieszkanie na własność niż jeszcze kilka lat temu.Mogłoby się zatem wydawać, że wynajem mieszkania w tych warunkach jest zupełnie pozbawiony sensu.

Tymczasem, bardzo duża liczba osób, które decydują się na zakup mieszkania, czyni to w celach inwestycyjnych. Widać to nawet w Toruniu, który przecież nie należy do najbogatszych w Polsce miast. Jak się okazuje, mieszkanie na wynajem w naszym mieście nadal ma swoich amatorów.

Zastanówmy się zatem, co jest lepsze i bardziej korzystne – zakup mieszkania na własność? A może jego wynajem i lokowanie środków inne dobra? Warto poznać wady i zalety obu rozwiązań.

Wynajem mieszkania – czy warto?

Mieszkanie na wynajem daje przede wszystkim wolność wyboru. Nawet jeżeli ciągle szczeka pies sąsiada, a mieszkający za drugą ścianą studenci regularnie urządzają głośne imprezy, to w wynajmowanym lokum nie trzeba się tym aż tak bardzo przejmować. Wystarczy…zmienić je na inne.

Owszem, zawsze istnieje ryzyko, że trzeba będzie zapłacić jakąś karę umowną, ale naprawdę jest to niewielki koszt w porównaniu z koniecznością “wytrzymania” w jednym miejscu przez kilkanaście lat. Wynajem mieszkania to również świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zamieszkiwać nieco bardziej prestiżową okolicę niż pozwala na to ich zdolność kredytowa. Prozaiczny przykład – zakup “czterech kątów” w okolicach ulicy św. Jakuba w Toruniu to wydatek nawet 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy! Wynajem całego mieszkania w tej okolicy to znacznie mniejszy koszt.

A poza tym, gdy już znudzi się mieszkanie w centrum, zawsze można się stamtąd wyprowadzić. I ostatnia z wielu zalet wynajmu – brak konieczności inwestowania. Tak naprawdę, mieszkanie na wynajem generuje bardzo przewidywalne koszty. Obok czynszu czy rachunków za media, nie musimy ponosić żadnych innych wydatków związanych z nieruchomością, którą zamieszkujemy. Nawet wtedy, gdy zepsuje się pralka lub instalacja elektryczna.

Mieszkanie na wynajem – wady

To rozwiązanie ma jednak pewne minusy. Opiszemy tylko dwa z nich, bowiem są one kluczowe dla komfortu życia. W ramach wynajmu wydajemy pieniądze na nieruchomość, która nigdy nie będzie nasza. Mówiąc kolokwialnie, nabijamy kieszeń właścicielom mieszkania, wpłacając równowartość miesięcznej raty kredytu na ich konto. 

Wynajem mieszkania jest niezbyt komfortowy również wtedy, gdy powiększa się nam rodzina. Ostatecznie, właściciel nieruchomości w każdej chwili może zmienić zdanie i rozwiązać naszą umowę – a przeprowadzka z nowonarodzonym dzieckiem nie należy do przyjemności.

Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania?

Własne lokum to komfort i wygoda. Mamy pełną dowolność w zakresie tego, jak chcemy je wykorzystywać. Nie musimy już pytać właściciela o zgodę na zmianę koloru ściany czy wstawienie nowego mebla. Poza tym, inwestując w zakup mieszkania powiększamy swoje zasoby finansowe. Nieruchomości tego typu jakoś znacznie nie tracą na wartości, więc można je traktować jako swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość.

Mieszkanie na własność – czy to rozwiązanie ma minusy?

Zakup mieszkania jest nieco ryzykownym rozwiązaniem dla osób, które nie mają jeszcze stałego miejsca pracy. Hipotetyczna sytuacja – kupujemy mieszkanie w słynnej Czeczenii na Rubinkowie, bo akurat jest całkiem niedaleko aktualnego pracodawcy, a przy tym jedna z najniższych cen w Toruniu. Niestety, zmiana sytuacji na rynku pracy spowodowała, że po 2 miesiącach zmieniamy miejsce zatrudnienia.

Musimy teraz codziennie dojeżdżać 30 minut, gdzieś na drugi koniec miasta, tracąc czas w ogromnych korkach. Cóż zrobić? Pieniądze zainwestowane w mieszkanie, kredyt musimy płacić, a to, co było kiedyś największą zaletą naszego mieszkania jest teraz wadą. 

Poza tym, zakup mieszkania to często spore zobowiązanie finansowe. Nie każdy będzie w stanie je udźwignąć! Warto zatem dokładnie przeliczyć opłacalność takiego ruchu. 

Co wybrać – zakup czy wynajem?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Każda sytuacja jest inna. Warto przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań, a przede wszystkim ocenić swoje możliwości finansowe. A że rynek nieruchomości pełen jest pułapek, to polecamy skorzystanie z pomocy specjalistów. Osobom poszukującym mieszkania na wynajem bądź sprzedaż w Toruniu polecamy skorzystanie z usług agencji nieruchomości Partner Nieruchomości.