Meble salonowe

Salon to pomieszczenie szczególne w każdym gospodarstwie domowym. W salonie spędzamy wolne chwile, przyjmujemy odwiedzających nas gości, czytamy książki oraz wykonujemy mnóstwo innych czynności. By salon był funkcjonalny, powinien zostać odpowiednio wyposażony. Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w meble dedykowane do tego pomieszczenia, bez obecności których salon będzie mniej praktyczny. O jakich meblach mowa? O tym dowiesz się z lektury poniższego poradnika.

Meble „meblom” nierówne – czyli na czym warto siedzieć w salonie?

Na samym początku należy podkreślić, że wybór mebli do salonu jest uzależniony od różnych czynników. W grę wchodzi między innymi to – czy salon pełni również funkcję sypialni, jak duża jest jego powierzchnia, ilu domowników będzie z niego korzystać regularnie oraz czy planujemy urządzać mniejsze lub większe „przyjęcia”.

Zacznijmy od najważniejszych – czyli od siedzisk. W każdym salonie powinno znaleźć się przynajmniej jedno siedzisko dużych rozmiarów lub dwa mniejsze. Do najczęściej wybieranych należą narożniki, wersalki, tapczany oraz sofy. W salonach-sypialniach warto ustawiać wersalki, które po rozłożeniu zamieniają się w dużej i wygodne legowiska. W salonach małych rozmiarów polecamy ustawiać narożniki – pozwalają zaoszczędzić więcej wolnej przestrzeń.

Dodatkowe siedziska są nie mniej istotne. Najchętniej wybierane to fotele, krzesła, pufy, worki. Siedziska powinny być wygodne oraz stylistycznie dopasowane do pozostałej części wyposażenia.

Blaty, szafki, regały i inne meble do salonu

Blat w salonie ma duże znaczenie. Przy blacie spotyka się rodzina lub przyjmujemy odwiedzających nas gości. Jeśli salon pełni również funkcję jadalni – wówczas blat powinien mieć formę przestronnego stołu. Warto wybierać stoły rozkładane, które w zależności od ilości przyjmowanych przy nim osób można powiększyć lub złożyć.

Ława jest nie mniej ważna. Zastępuje stół podczas spotkań towarzyskich oraz w czasie oglądania telewizji. Ława powinna być meblem o dużej powierzchni, niskim oraz – posiadać dodatkową półkę. Będziemy na niej przechowywać różnego typu obiekty – pilota, czasopisma, książki.

Meble takie jak szafki nie zawsze znajdują zastosowanie w salonach. Gdy jednak tak się dzieje – są to meble o estetycznych frontach, za którymi przechowujemy takie obiekty jak kieliszki, butelki z alkoholem, zastawę stołową. Warto wybierać szafki o rozbudowanych formach oraz wyposażone w nieosłonięte półki. Będziemy mogli eksponować na nich ładne obiekty – ozdoby, pamiątki z wakacji, książki, albumy ze zdjęciami.

Podobnie rzecz się ma z regałami. Jeśli planujemy postawić w naszym salonie regał – warto wybrać mebel z dużą ilością półek, które będziemy mogli estetycznie zagospodarować.

Ostatni ważny mebel, o którym pragniemy wspomnieć, to tak zwane szafki RTV. Służą jako podstawa pod sprzęty audiowizualne – takie jak telewizory, konsole do gier, system nagłośnieniowy. Szafka RTV powinna być meblem niewysokim, ale za to szerokim. Na tyle szerokim, aby bez problemu pomieścić na nim wszystkie zamierzone sprzęty. Warto również wybierać szafki wyposażone w dodatkowe schowki, półki lub szuflady (szczególnie praktyczne są szafki z oferty meble Trend); nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że szafki RTV służą także jako organizery, w których przechowujemy różnorodne przedmioty.