Spanie to jedna z najważniejszych czynności w życiu każdego człowieka. Pod kołdrą spędzamy nawet 1/3 naszego życia. W tym czasie regenerujemy się, nabieramy sił, a tkanki i organy naszego organizmu odpoczywają. By sen był maksymalnie komfortowy, należy dołożyć starań i wybrać optymalny zestaw poduszek i prześcieradeł. Przystępując do ich zakupu, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich miękkość, ale również inne praktyczne parametry – takie jak poziom izolacji termicznej oraz wentylacji. Wśród kołder szczególnie chętnie wybieranych znajdują się kołdry puchowe. Poniżej postaramy się podpowiedzieć – kiedy i dlaczego warto sięgać właśnie po ten typ kołder.
Rodzaje dostępnych kołder puchowych
Każdy, komu zależy na dobrym śnie powinien zwrócić uwagę nie tylko na czym śpi (łóżko, materac), ale również – pod czym śpi. Wbrew pozorom, rodzaj materiału, którym okrywamy nasz organizm na czas nocnego odpoczynku, ma nie mniejszy wpływ na uczucie komfortu po przebudzenia. Nie trzeba być zresztą specjalistą, by stwierdzić, że to właśnie dzięki zastosowaniu odpowiednich zestawów kołder i poszew możemy wpłynąć na uczucie chłodu i ciepła w czasie snu.
Wiele osób sięga po rozwiązania klasyczne, które w dzisiejszych czasach są wciąż niezwykle praktyczne. Do takich należy wybór kołdry puchowej, której wnętrze wypełnione zostało naturalnym pierzem. Jaki rodzaj pierza możemy znaleźć w kołdrach puchowych? Przede wszystkim stosuje się pierze pochodzące od gęsi oraz kaczek. Różnica pomiędzy tymi typami pierza jest dość duża i wypada na korzyść puchu gęsiego.
Puch gęsi w porównaniu z kaczym jest zdecydowanie lżejszy oraz cieplejszy. Dzięki temu wypełniona nim kołdra nie będzie obciążać naszego organizmu w czasie snu, a jedynie miękko go otulać. Puch gęsi lepiej radzi sobie również z izolacją termiczną. Dzięki temu sen pod kołdrą z puchu gęsiego, nawet w najmroźniejszą zimową noc, będzie skutkował „dogrzaniem” naszego organizmu.
Najważniejsze parametry kołder puchowych
Kołdry puchowe posiadają swoją wyjątkową specyfikę, zdecydowanie odmienną niż w przypadku kołder materiałowych. Przeglądając dostępne kołdry puchowe, warto zwrócić uwagę na ich wagę. Wbrew pozorom, parametr ten może nam bardzo dużo powiedzieć o jakości danej kołdry. Ciężar kołdry dobrej jakości powinien mieścić się w przedziale 2-3 kilogramy.
Istotna będzie również procentowa zawartość puchu w danej kołdrze. Zasada oceny pod tym względem jest dość prosta – im wyższy procent zawartości puchu, tym lepszej jakości jest dana kołdra puchowa. Kołdry optymalne powinny zawierać przynajmniej 80 procent puchu, choć znajdziemy modele o mniejszej jak i większej zawartości.
Ponadto, warto zwrócić uwagę na sprężystość puchu obecnego w danej kołdrze. Sprężystość to inaczej poziom „puszystości” kołdry. Sprężystość zostaje wyrażona poprzez wskazanie ile objętości zajmuje jeden kilogram puchu. Im wyższy poziom sprężystości, tym lepsze są parametry termoizolacyjne danej kołdry, a jednocześnie – tym lżejsza jest kołdra. Modele o niskim stopniu sprężystości to kołdry grube i słabo izolujące ciepło.
Sprężystość na poziomie 500-750 oznacza stosunkowo wysoką jakość. Najlepsze są jednak kołdry o parametrze sprężystości wynoszącym powyżej 750. Są to kołdry niezwykle miękki, dobrze izolujące ciepło oraz leciutkie – wykonane z pierza najwyższej jakości.