Kiedy szczególnie przydatna okazuje się wentylacja grawitacyjna

Wielu z nas zastanawia się nad tym, skąd w naszych domach czy mieszkaniach bierze się świeże powietrze? Przecież gdybyśmy cały czas oddychali tym samym tlenem, a właściwie dwutlenkiem węgla, bardzo szybko byśmy się zaczadzili. Duże znaczenie ma oczywiście wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien, ale niebagatelną rolę odgrywa tzw. wentylacja grawitacyjna. Co to jest i w jaki sposób działa takie zjawisko – właśnie tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Jak działa taki system?

Zjawisko wentylacji grawitacyjnej nieodłącznie związane jest z prawami fizyki, które to jedni rozumieją inni nie, aczkolwiek bezpodstawnie to one rządzą naszym światem. Powietrze atmosferyczne porusza się ze względu na zmiany gęstości oraz ciśnienia. To właśnie dlatego cieplejsze powietrze, które zazwyczaj znajduje się wewnątrz naszych domów, ucieka z niego na zewnątrz, a to zimne pragnie ogrzać się w środku. Właśnie taki proces wykorzystuje wentylacja grawitacyjna. W budynkach montuje się kominy oraz inne przewody wentylacyjne, które mają za zadanie być drogą ucieczki „zużytego” powietrza. Zapewne zastanawiacie się, skąd na jego miejsce bierze się to nowe. Właśnie poprzez wietrzenie. Na zewnątrz (wykluczając bardzo gorące dni), powietrze ma zazwyczaj niższą temperaturę i pcha się do środka.

Nawiewniki

Aktualnie produkowane okna są bardzo szczelne i jeżeli pozostają one w zamknięciu, dobrze jest zamontować w ścianach lub ramach okiennych dodatkowe nawiewniki. To małe otworki, które pozwalają, aby powietrze dostało się do środka, jednocześnie nie wychładzając budynku. Taka instalacja będzie szczególnie użyteczna w zimie w dużych miastach, kiedy to nie chcemy otwierać okien, ponieważ smog i zanieczyszczone powietrze pcha się do mieszkania. To również bardzo przydatne w przypadku piecyków gazowych, kuchenek itp., które czasami wytwarzają niebezpieczne substancje gazowe. Wentylacja grawitacyjna bardzo szybko odprowadzi je wraz z powietrzem, dzięki czemu niebezpieczeństwo zostanie zażegnane.

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej jest bardzo prosta. Powietrze dostaje się do środka poprzez wspomniane wyżej nawiewniki i zostaje odprowadzone poprzez kominy lub kanały wentylacyjne. Cyrkulacja trwa cały czas, dzięki czemu w środku panuje stale odpowiedni klimat. W starszych domach, gdzie nie montowało się takich instalacji, sprawę załatwiały zazwyczaj nieszczelne futryny okienne, aczkolwiek aktualnie producenci znacznie poprawili się na tej płaszczyźnie, dlatego alternatywne źródła wymiany mas powietrza są konieczne.