Jakie powinno być oświetlenie nad lustro w łazience

W każdym pomieszczeniu znajduje się taka przestrzeń, która wymaga odpowiedniego, perfekcyjnie zaplanowanego oświetlenia. W łazience dotyczy to przede wszystkim strefy w pobliżu lustra.

Dlaczego jest to tak ważne? Jakie lampy najlepiej zamontować przy lustrze, aby cieszyć się optymalnymi warunkami? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Do czego przydaje się lustro w łazience?

Nie da się zbudować praktycznej łazienki bez lustra. To właśnie przy nim koncentruje się większość naszej aktywności. Przy lustrze wykonujemy podstawowe zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne, czeszemy się, myjemy zęby, golimy brodę lub wykonujemy perfekcyjny makijaż.

Niemal żadnej z tych czynności nie da się wykonać bez dobrego oświetlenia, które poprawia warunki we wnętrzu, pozwalając widzieć wszystko precyzyjnie i w odpowiednich kolorach.

Jakie powinno być oświetlenie w pobliżu lustra?

W całej łazience montuje się przeróżne oprawy oświetleniowe, które dają mocno zróżnicowane światło. A jakie źródła światła powinny trafić nad lustro?

Podstawową kwestią jest znalezienie produktów, emitujących światło zbliżone do naturalnego. Promienie słoneczne są niedoścignionym wzorem. Jeśli zatem tylko jest taka możliwość, warto wykorzystywać światło naturalne, wpadające do wnętrz przez okna i inne przeszklenia.

W miejscach, w których nie jest to możliwe, trzeba wykorzystać sztuczne źródła światła. Najlepiej stawiać na produkty, dające światło neutralne (temperatura barwowa ok. 3500K-4300K). Warto zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw. W przestrzeni przy lustrze najlepiej zamontować żarówki, w których wynosi on minimum Ra 90. Dzięki temu zyskuje się pewność, że oddawanie kolorów będzie jak najbardziej zbliżone do natury.

Oprawy nad lustro – co się najlepiej sprawdza?

Nad lustro w łazienkach trafia kilka typów lamp. Wiele ciekawych produktów można znaleźć na stronie: https://azzardo.com.pl. Jakie lampy są najlepszym rozwiązaniem?

Szczególną popularnością cieszą się kinkiety. Montuje się je po obu stronach lustra, co pozwala uniknąć powstawania cieni, utrudniających choćby golenie lub wykonywanie makijażu. Lampy powinny mieć osłony źródeł światła zrobione z materiału równomiernie rozpraszającego światło. Kinkiety występują w zasadzie we wszystkich popularnych stylach aranżacyjnych – od rozwiązań klasycznych, przez retro, po ultra nowoczesne.

Niekiedy stawia się na pojedynczą oprawę, umieszczaną powyżej górnej krawędzi lustra. W takim przypadku powinno się wybrać model o mocno wydłużonej formie, co zwiększa wygodę użytkowania.

Istnieją też lampy trwale połączone z powierzchnią lustra. Mogą to być taśmy LED, dające subtelną poświatę lub zintegrowane źródła światła LED, montowane bezpośrednio na tafli, tworzące równocześnie optymalne oświetlenie i efektowną dekorację.

Oświetlenie lustra w łazience – funkcjonalność i estetyka przestrzeni

Nie da się wykonywać podstawowych czynności w łazience bez zapewnienia odpowiedniego oświetlenia. Doświetlenie strefy przy lustrze ma w tej przestrzeni znaczenie kluczowe. Mamy zatem nadzieję, że dzięki praktycznym wskazówkom każdy będzie w stanie znaleźć idealne rozwiązania do swojej łazienki.