Łazienka posiada ściśle liczne funkcje, więc i jej oświetlenie powinno sprostać licznym wymaganiom. Jedną z ważniejszej jej części jest umywalka z lustrem. To tu nie tylko się myjesz, ale też golisz czy nakładasz codzienny makijaż.
Jak wybrać lampy nad lustro, by były jak najbardziej pomocne? Jakie parametry musi mieć dobrze dobrane oświetlenie, by zarówno w dzień, jak i wieczorem dobrze spełniało swoją funkcję? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Lampy łazienkowe – o co musimy zadbać przy ich aranżacji?
Jeśli masz możliwość skorzystania z porady projektanta wnętrz, to uczyń to! Zaprojektowanie dobrego oświetlenia w tak kluczowym pomieszczeniu nie jest łatwym wyzwaniem. Ciężko przewidzieć, jak zachowają się wybrane lampy, przez co może dojść do niedoświetlenia, braku odpowiedniej ilości światła podczas kąpieli pod prysznicem czy wannie. Jest to tylko kilka błędów, które mogą się pojawić.
Jeśli zdecydujesz się jednak podjąć ryzyko samodzielnej aranżacji łazienki, pamiętaj o takich zasadach jak:
- Przestrzeń powinna być oświetlona równomiernie. Jest to szczególnie ważne w momencie wyboru lampy nad lustro. Umywalka i znajdująca się nad nią szklana tafla jest centralnym miejscem, od którego odbija się światło.
- Odpowiedni dobór koloru wykończenia. Wbrew pozorom jest to ważny aspekt, ponieważ to pomieszczenie jest najczęściej niewielkich rozmiarów, a ciemne kolory mogą zabrać optycznie dużą część.
- Wybieraj lampy, która ma zamknięty klosz – łagodnie rozproszy światło. Jeśli jednak pragniesz lampy z otwartym kloszem, zaleca się dobranie żarówki o mlecznej oprawie.
- Barwa światła powinna być w odcieniach neutralnych, ponieważ przy takim oświetleniu widać więcej detali.
- Klasa ochronności powinna wynosić minimum IP44, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia oprawy.
- W zależności od powierzchni łazienki, musisz dobierać odpowiednio ilość lamp jak i ich moc. Poniżej 10 metrów kwadratowych zaleca się użycie jednej lampy sufitowej z żarówką co najmniej o mocy 75 W. Powyżej 10 metrów kwadratowych możesz zainwestować w kilka punktów światła o mniejszej mocy, to powinno wyrównać oświetlenie całego pomieszczenia.
Jakie kinkiety do lustra łazienkowego?
Najczęściej wybieraną opcją jest kinkiet ścienny na ardant.pl. Często przybiera formę pojedynczej dużej pionowej lub poziomej, podłużnej lampy. Przykładem jest złoty kinkiet ścienny Light Prestige Isla, który cechuję się ledami o neutralnej barwie światła. Wybierając takie oświetlenie musisz brać pod uwagę to, że strumień światła będzie padać na twarz jedynie od góry. Gdy dobierzesz złe żarówki, mogą powodować cienie, które będą utrudniać czynności pielęgnacyjne.
Kolejną alternatywą jest to, by umieścić kinkiety ścienne po bokach lustra. Jeśli uzyskasz równomiernie rozproszone światło, będziesz w stanie poprawnie wykonywać makijaż.
Można pójść o krok dalej i zamontować oświetlenie LED wokół lustra. Do tego sprawdzą się listwy, taśmy led albo osobne punkty świetlne. Pamiętając przy tym, o mocy i barwie temperaturowej światła. Atrakcyjnie wizualnym rozwiązaniem jest również zamontowanie taśmy led za lustrem.
Lampy ścienne do okrągłego lustra łazienkowego
Lustro o kształcie okręgu jest bardzo chętnie wybierane do łazienek, ale też na chociażby korytarze. Dzięki zaokrąglonym kształtom jest ono lekkie i delikatne, nie wprowadza ciężkiego akcentu do przestrzeni.
Rozjaśnienie kolistej tafli może odbywać się na przynajmniej 3 sposoby. Pierwszym z nich są taśmy ledowe. Montuje się je delikatnie za lusterkiem, nie na jego wierzchu. Dlatego takie światło musi być mocne i wyraźne, nie zaś delikatne i przytłumione. Jego barwa powinna być neutralna, możliwie najbliższa barwie światła słonecznego.
Druga opcja, która pozwoli zaradzić w efektywnym oświetleniu kolistej tafli, to podłużne kinkiety. Są często określane słowem galeryjka. A to dlatego, że wykorzystuje się je niekiedy także do oświetlania obrazów w galeriach sztuki. Taka lampa musi posiadać długość przynajmniej równą średnicy tafli – tylko wtedy będzie w stanie ją równomiernie rozjaśnić. Dobrze też, by nie wisiała ona zbyt wysoko nad lusterem, przez co widziany odbity obraz mógłby być zbyt ciemny. Ciekawymi funkcjami są dodatkowo możliwość ustawiania kąta padania światła czy jego natężenia – jeśli wybrany model będzie je posiadał, o wiele łatwiej dopasujesz światło do czynności wykonywanych w danej chwili.
Ostatnie rozwiązanie to kinkiety ścienne umieszczane po bokach lustra. Kupuje się je parami, dzięki czemu z obu stron uzyskujasz identyczne natężenie i rodzaj światła. Pamiętaj jednak, by taki kinkiet nie miał zbyt ciemnych, czy po prostu nieprzezroczystych kloszy. Zamiast nich stawiaj na rozwiązania półotwarte lub te świecące jednocześnie zarówno w górę, jak i w dół. Kształty takiej lampki niech będą raczej miękkie, obłe, dzięki czemu będą idealnie się zgrywały z krągłością lustra. Modele o ostrych kątach mogłyby się nieco „gryźć”. wizualnie.