klamki

Na wygląd mieszkania lub domu ogromny wpływ mają detale. Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju nowych drzwi jest istotna, jednak o ostatecznym efekcie zawsze decyduje dobór klamki. Klamki mogą też diametralnie zmienić oblicze drzwi dotychczas używanych. Szczególnie gdy mówimy o drzwiach drewnianych. Własnoręczna renowacja drzwi jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, a wręcz staje się modą. Na rynku występuje naprawdę duży wybór klamek. Jakie zatem wybrać do swoich czterech kątów?

Rodzaje klamek

Klamki można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Pierwszą z nich jest na pewno ich przeznaczenie. Biorąc pod uwagę takie kryterium, można wyróżnić klamki do drzwi uchylnych lub drzwi przesuwnych. W przypadku klamek do drzwi uchylnych rozróżnia się klamki lewe, prawe i uniwersalne. Specjaliści sugerują, aby sprawdzać również to do jakiego typu drzwi została przeznaczona klamka. Czy dedykowana jest do drzwi drewnianych, z PCV, aluminium lub przeciwpożarowych.

Klamki dzielimy również ze względu na zastosowany w nich szyld. W sprzedaży występują zatem klamki z szyldem długim lub dzielonym. Przy czym ważne jest także to jaki typ szyldu wybierzemy. Czy będzie to szyld kwadratowy, okrągły, owalny, podłużny, prostokątny. Klamki z szyldami dzieli się także na takie bez otworów, szyldy z otworem na wkładkę bębenkową, klamki z szyldem z otworem na klucz oraz klamki z szyldem do WC.

Dla wielu osób najważniejsze znaczenie ma jednak materiał wykonania, kształt i kolor klamki. Produkty te wykonuje się z różnych tworzyw, w tym stali szlachetnej, mosiądzu, aluminium, brązu, poliamidu czy znalu. Dostępne są także modele wykonane z tańszych materiałów, takich jak: patyna, srebro antyczne, nikiel satyna, chrom, tytan.

Jakie elementy klamki można dokupić?

Jeśli kupimy dobrej jakości klamkę, to istnieje szansa, że w przyszłości będziemy mogli ją szybko zreperować. W pomieszczeniach o dużej intensywności ruchu klamki narażone są na ponadwymiarowe używanie. Niektóre jej elementy mogą się po prostu wyrobić. Bywa, że w całym domu mamy takie same klamki, których nie ma już w sprzedaży. Warto wtedy sprawdzić, który element klamki uległ uszkodzeniu.

W sprzedaży znaleźć można takie elementy klamki jak: trzpienie o różnych długościach, redukcje i wkręty z kołpakiem, podkładki, zestawy naprawcze. Takie artykuły nie kosztują wiele, ale pozwalają szybko naprawić lub ulepszyć klamkę.

Gdzie kupić wysokiej jakości klamki do różnego rodzaju drzwi?

Godnym polecenia sprzedawcą klamek do drzwi jest Sparta.com. W ofercie znajdują się produkty do różnych rodzajów drzwi. Z powodzeniem można tu zakupić klamki do drzwi w stylu nowoczesnym, skandynawskim, industrialnym. W opcji są także klamki do drzwi pałacowych i kościelnych. Katalog produktów wraz z cenami dostępny jest pod adresem internetowym: https://www.sparta.com.pl/pl/klamki.

W asortymencie sklepu są klamki zewnętrzne i wewnętrzne pochodzące od uznanych i renomowanych marek, takich jak: Schaffner, Gamet, Axa, Metalbud, Ergo, Kuchinox, Nomet, Infinity, Hoppe, Frosio. Sparta.com to także dobre miejsce do zakupu wkładek, zamków, samozamykaczy, kłódek, zasuw, balustrad, poręczy.