Zakup działki i budowa domu potrafią być uciążliwe. Trzeba dopilnować wielu formalności, a przede wszystkim ekipy budowlanej, która ten dom będzie stawiać. Lepszym rozwiązaniem jest nabycie gotowego już domu, w którym będzie można od razu zamieszkać i ewentualnie go wyremontować. Jak więc można szybko i bez pośrednika kupić dom?
Gdzie szukać domów na sprzedaż?
Chcąc kupić dom samemu, bez pośredników, najlepiej przeglądać strony z ogłoszeniami nieruchomości, jedną z nich jest sprzedajemy.pl/nieruchomosci/domy. Można tam znaleźć domy parterowe, piętrowe, z ogrodem, sadem czy basenem. Wybór jest ogromny i dotyczy każdego województwa i miasta. Kupowanie bez pośredników to popularny sposób na to, by szybko stać się właścicielem domu. Mało tego, dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba płacić żadnej prowizji, jak ma to miejsce podczas korzystania z usług biur nieruchomości.
Rozeznanie na rynku nieruchomości
Chcąc kupić dom na własną rękę warto wcześniej zrobić rozeznanie na rynku nieruchomości, by nie przepłacić. Należy przejrzeć ogłoszenia i sprawdzić ile średnio płaci się za metr kwadratowy domu w danej lokalizacji. Warto też dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu, w którym chcemy kupić nieruchomość. Znajomość lokalnego rynku może być bardzo pomocna w wyborze nowego domu.
Oglądanie domu na sprzedaż
Po przeglądaniu ogłoszeń warto umówić się z kilkoma osobami na oglądanie nieruchomości. Zdjęcia w anonsach nie oddadzą tego, jak dom wygląda w rzeczywistości. Wiele ujęć można zresztą zrobić w korzystnym świetle, by ukryć mankamenty budynku. Dom warto sprawdzać w obecności fachowca, który wie, jak sprawdzić jego stan techniczny. Pomocny w tym będzie inspektor budowlany, ale też osoba, która zajmuje się po prostu budową nieruchomości. Oceny domu może dokonać także biuro architektoniczne, jednak to wiąże się ze sporymi kosztami.
Szczególną uwagę podczas oglądania domu należy zwrócić na stan fundamentów. Warto sprawdzić nie nie są uszkodzone, podmyte, czy nie są zbyt płytko. Istotna jest także konstrukcja i architektura budynku. Wpływ na nią ma to, na jakim terenie postawiony został budynek. Do uszkodzenia konstrukcji może dojść np. jeśli dom został zbudowany na obszarze szkód górniczych czy na podmokłym terenie.
Warto sprawdzić także stan instalacji elektrycznych, wodnych i gazowych. Należy ocenić czy nie trzeba ich w najbliższym czasie wymienić, a to wiąże się ze sporymi kosztami, bo trzeba np. zrywać tynki. Równie ważna jest kanalizacja, wentylacja, ale i więźba dachowa. Przeanalizować należy również stan podłóg i ocieplenie budynku. Decyzja o zakupie domu nie może być podjęta pod wpływem chwili. Należy na chłodno przekalkulować wady i zalety budynku.
Zakup domu a dokumentacja
Podczas zakupu domu należy liczyć się z wieloma formalnościami. Na początku warto przyjrzeć się statusowi prawnemu nieruchomości, a więc trzeba przejrzeć księgę wieczystą, w której będą wszelkie niezbędne informacje o domu. Pomocny będzie także wypis z rejestru gruntów oraz informacje z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Całość procedury nabycia domu musi być potwierdzona notarialnie, co wiąże się z konkretnymi opłatami dodatkowymi.