Czym jest szafa chłodnicza

Szafy chłodnicze znajdują szerokie zastosowanie w sklepach spożywczych ale także w restauracjach, kawiarniach, cukierniach czy kwiaciarniach. Pozwalają one zachować świeżość produktów, które wymagają chłodzenia. W jaki sposób wykorzystać szafę chłodniczą oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szafa chłodnicza – co to?

Szafa chłodnicza to urządzenie do przechowywanie różnego typu produktów o odpowiednich warunkach termicznych. Może to być np. wino, mięso czy ciasta. Urządzenia tego typu znajdują również zastosowanie w sklepach spożywczych np. do przechowywania napojów. Dzięki szklanym drzwiom przedsiębiorca ma możliwość zaprezentowania produktów klientom cały czas zachowując ich odpowiednią temperaturę.

Niektóre z szaf posiadają przeszklenia z więcej niż jednej strony. Umożliwia to wygodną eksploatację np. w cukierniach. Od strony klienta znajduje się wtedy szyba, przez którą może obejrzeć towar. Drzwi znajdują się od strony sprzedawcy po drugiej stronie lady. Pozwala to na sprawną obsługę klientów z zachowaniem zasad higieny.

Szafy chłodnicze są bardzo pojemnymi urządzeniami. Pozwalają na przechowywanie dużych ilości towaru w jednym miejscu co daje oszczędność miejsca, które można przeznaczyć na potrzeby klientów.

Szafa chłodnicza – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze szafy chłodniczej należy zwrócić uwagę na:

– możliwość konfiguracji – Ważną cechą szaf chłodniczych jest możliwość konfiguracji układu półek. Daje to możliwość dopasowania szafy chłodniczej do aktualnie przechowywanych w niej produktów. Urządzenia jednoskrzydłowe mogą posiadać również możliwość zmiany kierunku otwierania, poprzez przełożenie zawiasów. Dzięki temu urządzenie można przestawić w dowolne miejsce bez obaw o brak możliwości otwierania drzwi.

– możliwość łatwego przenoszenia – Niektórzy producenci oferują możliwość postawienia swojego urządzenia na kółkach. Będzie to szczególnie przydatne jeśli szafa chłodnicza będzie stała w różnych miejscach.

– okres gwarancji – Standardowy okres gwarancji urządzeń to 12 miesięcy. Można jednak znaleźć producentów oferujących dłuższy okres gwarancji.

– klasa energetyczna – Szafy chłodnicze to urządzenia zużywające dużo energii. Wybranie produktu o wysokiej klasie energetycznej pozwoli na oszczędności w rachunkach za energię.

– poziom hałasu – Ten parametr jest szczególnie istotny w momencie jeśli szafa będzie stała w miejscu ogólnodostępnym.

– serwis – Renomowani dostawcy zapewniają wsparcie serwisowe dla swoich urządzeń. Dzięki temu w przypadku usterki przedsiębiorca otrzymuje wsparcie w najszybszym możliwym terminie.