Wnętrza skandynawskie znane są ze swojej surowości, umiłowania do natury oraz wykorzystania naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień. Jasne, przestronne pomieszczenia pełne są naturalnych kolorów drewna, bieli, skał czy odcieni pastelowych. Narzuty wykonane z ciepłych i grubych włóczek, dywany z wzornictwem skandynawskim, jasne zasłony i drewniane lampiony wprowadzają ciepło do tych surowych wnętrz. Każdy szczegół jest ważny, więc jako dodatki typowo skandynawskie pojawiają się drewniane naczynia w kuchni, drewniane skrzynki na rośliny, Cotton Balls (kule-lampiony wykonane z włóczek), drewniane zabawki dla dzieci, zawieszki z drewna, lustra o prostych, metalowych ramach, lampy ustawiane na metolowych stelażach imitujących sztalugi. Całości dopełniają akcenty skandynawskich roślin (rojniki, mchy, porosty) oraz plakaty i rysunki, które wprowadzają życie do tych pełnych harmonii wnętrz.

Plakaty skandynawskie – must have Twojego wnętrza

Zaraz obok tradycyjnych tapet z wzornictwem skandynawskim, gdzie dominują delikatne wzory geometryczne, gałązki, rośliny i zwierzęta; miejsce zajmuje tradycyjny plakat. Oprawione w ciemne, wąskie ramki plakaty są ilustracyjną wersją ujęcia natury. Czasem pojawiają się bez ramek i przedstawiają hasła, które mają zbliżyć odbiorcę do natury, zmotywować go lub wprowadzić w dobry nastrój. Najpopularniejszymi hasłami są: „Home sweet home.”, „Have a nice day.”, „Follow Your drems.”, „Hello.”, i wiele innych. Zazwyczaj na białym tle umieszczane są uproszczone rysunki reniferów, lisów, zajęcy, niedźwiedzi, ptaków, wilków i wiewiórek. Jest to cała gama fauny skandynawskiej. Ale prócz przedstawień zwierząt pojawiają się plakaty z realistycznie oddanymi motywami roślin, takich jak: paprocie, gałązki drzew, liście, kwiaty i trawy skandynawskiej flory. Równie wdzięcznym tematem na plakat są motywy geometryczne, które swoimi kształtami i formami przedstawiają góry, lasy, choinki lub tak zwane „łapacze snów”. Takie znajdziesz na https://ubierzswojesciany.pl/36-plakaty-skandynawskie. Plakat z wzornictwem ludowym krajów skandynawskich również gości na ścianach tych wnętrz. Kompozycje te zawierają w sobie motywy gwiazdek, płatków śniegu, trójkąty, kwadraty i inne formy geometryczne.

Plakat jako zdjęcie

Skandynawia to kraina mgieł, śniegów, skał, pełna lasów, jezior i dzikich zwierząt. Nieco rzadziej spotykaną formą, którą wiesza się na ścianach wnętrz w stylu SKANDI są zdjęcia krajobrazów skandynawskich krain: Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii oraz Islandii. Plakaty te przedstawiają zdjęcia lasów, gór, klifów pełnej soczystej zieleni lub bieli śniegów.

Na poważnie i na wesoło

Plakat skandynawski ukierunkowuje się w cztery konkretne nurty.

  • Na wesoło – karykatury zwierząt przedstawianych jako milutkie i przyjacielsko nastawione – umieszczane w pokojach dziecięcych.
  • Z akcentem pozytywnym – hasła motywujące.
  • Przedstawienia roślin, zwierząt oraz krajobrazów w formie uproszczonej, rysunkowej i zgeomteryzowanej.
  • Plakat realistyczny – zdjęcia natury, realistyczne szkice zwierząt.

Kolory

Czarno-białe szkice, kontrasty kolorów oraz pastelowe odcienie barw takich jak: błękit, różowy, czerwony, żółty. Z reguły dany motyw jest przedstawiany na jednolitym tle w kolorze białym. Daje to poczucie uporządkowania oraz harmonii. Białe tło plakatu świetnie komponuje się z jasnymi ścianami wnętrz skandynawskich.