Czy rolet zewnętrzna zmniejszy koszty ogrzewania mieszkania

Temat kosztów związanych z ogrzewaniem jest w ostatnich miesiącach wyjątkowo często poruszany. Właściwie, taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić — ponieważ ceny surowców w ostatnich latach drastycznie wzrosły, istnieje realna obawa, że wydatki na energię okażą się zbyt wysokie. Na szczęście, istnieje wiele możliwości, które pomogą przynajmniej częściowo ograniczyć koszty z tytułu ogrzewania mieszkania. Do tego typu rozwiązań należą między innymi rolety zewnętrzne. Choć czasem niedoceniane, w rzeczywistości charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności. Dlaczego roleta zewnętrzna jest w stanie zredukować koszty na ocieplenie wnętrz?

Rolety zewnętrzne. Czym się charakteryzują?

Podczas gdy rolety wewnętrzne są montowane na ramie okiennej, sytuacja w przypadku ich zewnętrznych odpowiedników wygląda zupełnie inaczej. Rolety zewnętrzne są montowane bezpośrednio na elewacji (ścianie) budynku. To jeszcze nie jedyna różnica. Rolety wewnętrzne mają zazwyczaj postać tkaniny; w przypadku rolet zewnętrznych jest to najczęściej powierzchnia metalowa, a same rolety są rozsuwane.

Takie rozwiązanie może być nieco bardziej czasochłonne i wymagające, ale trzeba pamiętać, że rolety fasadowe zapewniają wiele korzyści domownikom. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Poniżej znajdziesz przykładowe korzyści wynikające z takiego wariantu.

Rolety zewnętrzne a izolacja termiczna

Specyficzna konstrukcja sprawia, że rolety zewnętrzne są w stanie zatrzymać powietrze jeszcze przed tym, jak dotrze ono do okna. Tym samym stanowią one pierwszy, często bardzo skuteczny sposób na barierę termiczną. Taki stan rzeczy oznacza, że roleta zewnętrzna może być ciekawym sposobem, jeżeli poszukujesz rozwiązań pozwalających na ochronę przed mroźnym, zimowym powietrzem. A zatem, jest to dość oryginalny, ale efektywny sposób na optymalizację kosztów ogrzewania. Im bardziej skuteczna warstwa ochronna przed zimnym powietrzem, tym mniej energii cieplnej i surowca (np. węgla czy drewna) trzeba zużyć, by utrzymać temperaturę na dotychczasowym poziomie.

Ważne jest także to, czy że rolety zewnętrzne skutecznie chronią przed wiatrem oraz innymi negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Jest to ważny czynnik, którego nie można pominąć. O ile drobny powiew wiatru niewiele zmienia, to zamieć śnieżna, jesienna ulewa czy wichura są czynnikami, które mogą przyczynić się do szybkiej zmiany temperatury.

Zasada ta działa w drugą stronę — rolety zewnętrzne skutecznie chronią również przed wysoką temperaturą, silnymi promieniami słonecznymi oraz promieniowaniem ultrafioletowym.