Czy inwestycja w nieruchomości to dobry pomysł?

Każdy z nas myśli o przyszłości i w jakiś sposób chce zabezpieczyć się finansowo. Pomysłów na to w jaki sposób oszczędzać oraz pomnażać zgromadzony przez nas kapitał jest całkiem sporo. Od lat jednak mówi się o tym, że najlepszym sposobem na zainwestowaniem naszych pieniędzy jest zakup nieruchomości. Jeśli nie mamy zbyt obszernej wiedzy na ten temat zaczynamy się więc zastanawiać nad tym, czy jest to dobre rozwiązanie i jak inwestować w nieruchomości, aby miało to jakikolwiek sens?

Nieruchomości – czy to bezpieczna inwestycja?

Posiadając większą sumę pieniędzy, które chcielibyśmy w jakiś sposób zainwestować, w naszej głowie pojawia się z reguły wiele myśli. Niektórzy zastanawiają się nad najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jakim jest złożenie naszego kapitału na lokacie bankowej. Trzeba jednak podkreślić, że w takim wypadku nie możemy liczyć na żadne spektakularne zyski. Zwłaszcza przy tak niskich stopach procentowych. Jeśli przez myśl przejdzie nam natomiast gra na giełdzie, zdecydowanie możemy liczyć na szybki zarobek. Jednocześnie jednak podejmujemy bardzo duże ryzyko utraty sporej części, lub nawet całości naszego kapitału.

W przypadku nieruchomości, nie da się tak naprawdę powiedzieć, że wszystkie tego typu inwestycje są bezpieczne. Sami decydujemy w tym przypadku, czy wkładamy pieniądze w nieco bezpieczniejszą opcję, jaką są chociażby mieszkania, czy jednak rzucamy się na głębszą wodę, kupując kamienicę albo budynek biurowy. Można by zatem powiedzieć, że rynek nieruchomości daje nam spore możliwości w kontekście podejmowanego przez nas ryzyka i co za tym idzie, generowanego zysku.

Inwestowanie w nieruchomości – jakie daje nam możliwości?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zakupiona przez nas nieruchomość, może zarabiać dla nas pieniądze. Opcji jest co najmniej kilka i w dużej mierze zależą one od rodzaju obiektu jaki ostatecznie zakupimy, ale także od naszych osobistych preferencji i planów.

A zatem jak inwestować w nieruchomości i zarabiać na nich? W przypadku, gdy decydujemy się na kupno mieszkania, możemy w nim jakiś czas pomieszkać i poczekać, aż jego wartość wzrośnie. Wówczas, gdy uznamy, że cena nas zadowala, możemy sprzedaż taki lokal z dużym zyskiem.

Innym rozwiązaniem jest wynajęcie lub dzierżawa nieruchomości. I może tu chodzić zarówno o mieszkanie, jak i dom, biuro, magazyn, czy grunt. W takim przypadku, każdego miesiąca otrzymujemy zapłatę, która staje się dla nas stałym źródłem dochodu.

Ale inwestycja w nieruchomość może być też jedynie pierwszym krokiem do stworzenia większego biznesu. Wchodząc w posiadanie większego budynku w dobrej lokalizacji, kamienicy albo nawet zabytkowego zamku, możemy w nim stworzyć ekskluzywny hotel albo centrum SPA, które będą generowały dla nas odpowiednie zyski.

W każdym z tych przypadków musimy jednak pamiętać o tym, aby dobrze przeanalizować taką inwestycję, przede wszystkim pod względem jej opłacalności. Musimy mieć przecież pewność, że włożone w nią pieniądze po jakimś czasie zwrócą się z nawiązką.