W Polsce nabywanie apartamentów w systemie condo nie jest jeszcze dobrze znaną inwestycją nieruchomościową, choć w najbliższych latach może to ulec zmianie, zwłaszcza, jeśli stopy zwrotu z inwestycji w lokaty bankowe będą utrzymywały się na tak niskim poziomie (2-3 proc. w skali roku), jak obecnie. Condohotele dają możliwość wypracowania znacznie wyższych zysków – od 6 do nawet 10 proc., jeśli apartamenty posiadają korzystną lokalizację w miejscowościach o dużych walorach turystycznych.
Rozwój sieci condo na świecie
Condominia istniały już w starożytności, w czasach babilońskich, czyli prawie 200 lat przed narodzeniem Chrystusa. Condominium było popularne w starożytnym Egipcie i Grecji, wśród mieszkańców, których nie było stać na zakup własnego domu. W średniowieczu koncepcji tej należy doszukiwać się w miastach otaczanych murami, zwłaszcza w Niemczech i w Szwajcarii. W latach 50-tych poprzedniego wieku condominia powróciły do łask w Europie, kiedy to po II wojnach światowych konieczne stało się wprowadzenie ekonomicznych rozwiązań mieszkaniowych. Ustalono wówczas i przyjęto przepisy prawne regulujące prawa i obowiązki właścicieli mieszkań w systemach condominium.
Właściwe condohotele zaczęły powstawać już w latach 60-tych ubiegłego stulecia na Florydzie. System pojawił się w Stanach Zjednoczonych, a za jego „ojca” uznaje się Keitha Romneya. Na początku lat 60-tych XX wieku pracował on jako konsultant odpowiedzialny za budowę kompleksu mieszkaniowego w Salt Lake City. Inwestor chciał sprzedać mieszkania w systemie spółdzielczym, ale Romney przekonał go, żeby sprzedawać mieszkania na własność, a cały obiekt uczynić condominium na wzór rzymski. Romney zaczął lobbować w swoim stanie o legalizację condominium. Jeszcze w 1960 roku stan Utah uchwalił Ustawę o Condomium (Condominium Act), a projekt systemu condo okazał się być wielkim sukcesem. W ciągu zaledwie dwóch tygodni sprzedano w condohotelu 70 proc. mieszkań, a Romney aktywnie działał na rzecz promowania legislacji dotyczącej condominimum również i w innych stanach. Założył także firmę consultingową doradzającą przy inwestycjach w systemie condominium.
Obecnie własne condohotele budują znane sieci hotelowe takie jak:
- Ritz Carlton,
- Hilton,
- Kempinski,
- Marriot,
- Starwood.
Ritz Carlton buduje luksusowe obiekty hotelowo-mieszkalne, z condohotelami o luksusowym wyposażeniu na wynajem. Są to kilkuset metrowe rezydencje w najlepszych lokalizacjach, m.in. na Kajmanach, w Berlinie, w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy w Bostonie. Rezydencje są projektowane przez takich designerów jak Armani czy Versace.
deweloper budował hotel i sprzedawał pojedyncze apartamenty zlokalizowane w nim prywatnym inwestorom na własność. Nabywca mógł apartament potraktować jako lokalizację kapitału i wynajmować go, jednak bez konieczności samodzielnego poszukiwania najemców. Wystarczyło, aby podpisał umowę na zarządzanie najmem condohotelu ze spółką operatorską. Mógł też korzystać z apartamentu samodzielnie, na prawach gościa w określoną liczbę dni w roku.
Przy inwestycjach zagranicznych w condohotele przez pierwsze kilka lat inwestycji właściciel apartamentu hotelowego ma wypłacany czynsz stanowiący gwarantowaną stopę zwrotu z inwestycji, a później czerpie zyski z wynajmu pokoju, o ile hotel ma obłożenie. Dlatego najlepiej inwestować w condohotele zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miastach i regionach.
Propozycje condohoteli zza granicy
Firma BRE Property Partner zajmująca się inwestycjami na rynku nieruchomości, proponuje między innymi swoim klientom nabycie nieruchomości – condohotelu, w celach typowo inwestycyjnych. Obiekty condo oferowane przez nią są zlokalizowane zarówno w kraju, jak i może przede wszystkim za granicą. Condohotel kupowany przez klienta jest przeznaczony pod wynajem operatora hotelowego. Właściciel apartamentu hotelowego w systemie condo nie wynajmuje osobiście tego typu nieruchomości.
W przypadku oferty BRE Property Partner można nabyć condohotel w takich obiektach zagranicznych jak:
- Residences edel:weiss – zlokalizowany w Austrii obiekt grupujący luksusowe apartamenty w budynkach o oryginalnej architekturze. Apartamenty condo znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie stoku narciarskiego w Alpach, a sprzedający daje możliwość podpisania umowy z operatorem hotelowym na okres 2 lat.
- Residences Senia – zlokalizowany w Chorwacji obiekt objęty pięcioletnim programem hotelowym z gwarancją rocznej stopy zwrotu z inwestycji na poziomie 6 proc. Są to ekskluzywne condohotele z opcją „pod klucz”.
- Praia D’el Rey – apartamenty, wille i rezydencje w Portugalii, zlokalizowane w kompleksie hotelowo-rekreacyjnym, z opcją najmu i z gwarancją stopy zwrotu 5 proc. rocznie przez 3 kolejne lata.
Atrakcyjną dla inwestora inwestycją mogą być apartamenty w Trump SoHo w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Apartament kosztuje jednak od 958 000 euro wzwyż i może mieć od 1 do 4 pokoi. Najmniejsze condohotele w takim obiekcie liczą sobie 39 metrów, a największe 78 metrów kwadratowych. Trump SoHo – New York Condo Hotel to ekskluzywny obiekt z luksusowymi pokojami hotelowymi w Nowym Jorku. Należy do Donalda Trumpa, jednego z najbogatszych ludzi w USA. Znajduje się w Nowym Jorku, w kreatywnej, nowoczesnej i kolorowej części Lower Manhattan. Znane jest ono na całym świecie i oferuje wszystko co najlepsze w tym pięknym, amerykańskim mieście.
Trump SoHo zlokalizowane jest w najbardziej popularnej części manhattańskiego SoHo pomiędzy ulicami Varick i szóstą aleją. W okolicy znajdują się najlepsze domy mody, domy handlowe, restauracje, puby i inne punkty infrastrukturalne. W odległości kilku minut drogi od condohotelu mieści się Central Park, najbardziej znany park w Nowym Jorku.
W samym Trump SoHo mieści się Sala Wielka, prywatna biblioteka, sala konferencyjno-balowa o powierzchni 1100 m2, prywatne centrum biznesowe, SPA, siłownia i miejsca relaksacyjne oraz światowej klasy restauracja. Rezydencja Donadla Trumpa liczy sobie 46 kondygnacji, a wieża Hotel/Condo ma 40 pięter. Liczba pokoi w obiekcie to 410 plus 3 rezydencje prezydenckie.
Warto dokonać takiej inwestycji, choć trzeba dysponować pokaźnym kapitałem, aby móc ją zrealizować. Później jednak inwestor może czerpać z tytułu posiadania i wynajmowania w systemie condo apartamentu w Trump SoHo wymierne korzyści finansowe.