Co warto wiedzieć o roletach rzymskich?

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się rolety rzymskie. Nie dość, że świetnie sprawdzają się jako osłona okien, potrafią dodać wnętrzu charakteru i atrakcyjności. Może właśnie dlatego tak liczne grono osób pokochało je i decyduje się na zamontowanie ich we wszystkich pokojach.

W jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Ze względu na dostępną szeroką gamę wzorów, kolorów oraz struktur rolety rzymskie można perfekcyjnie dopasować do wszystkich domowych pomieszczeń. Sprawdzają się zarówno jako firany oraz zasłony i łatwo dopasować je do okna. Mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku wnętrz o tradycyjnym wyglądzie, jak i tych bardzo nowoczesnych. Stanowią ciekawe uzupełnienie do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach i dzięki nim można uzyskać wyjątkowy wygląd. Warto przy planowaniu wystroju pomyśleć o zamówieniu rolet na wymiar, które idealnie dopasowane będą do warunków pomieszczenia. Takie rolety rzymskie oferuje m.in. firma Winrol – https://www.winrol.com.pl/rolety-rzymskie/.

Jak odpowiednio dobrać wygląd rolet?

Za pomocą rolet rzymskich nasze wnętrze może stać się jeszcze przyjemniejszym miejscem do przebywania, jednak należy pamiętać o odpowiednim doborze koloru czy wzoru.

Bardzo licznie sięga się po takie rolety w przypadku salonu, a więc pokoju, w którym domownicy spędzają większość czasu. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wiele dodatków i kontrastów, raczej należy unikać bardzo wzorzystych zdobień rolet. Gdy jednak ściany są w stonowanym, jednolitym kolorze, a cały pokój raczej jest udekorowany w tej samej kolorystyce, można śmiało dodać mu charakteru za pomocą krzykliwych rolet.

Zdarza się także, że ktoś zamierza zamontować takie rolety w łazience. Wtedy najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest to, by były wykonane z materiału wodoodpornego i nie były zbyt ciemne.

Czy mogą być montowane na każdym oknie?

Rolety rzymskie montuje się albo do ściany albo do sufitu. Wielkość okien nie ma znaczenia, pomiar wykonywany jest indywidualny pomiar i zakładane na miejscu u klienta, zatem wszystko zostanie dokładnie wymierzone i przygotowane dla każdego indywidualnie. Rolety sprawdzają się zarówno do mniejszych, jak i dużych (np. specyficznych dla salonu) okien.

rolety rzymskie

Co z czyszczeniem?

Konserwacja nie jest niczym skomplikowanym, trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane rolety. Niektóre różnią się między sobą dopuszczalną temperaturą i sposobem czyszczenia. Większość z nich może być jednak bez problemu wyczyszczona w domu – zarówno poprzez pranie ręczne jak i w pralce przy odpowiednio dopasowanej temperaturze.

Nie trzeba się także bać o to, że po zdjęciu rolety będzie bardzo trudno ją założyć ponownie. Podczas montażu zostaje to dokładnie wytłumaczone – tak samo jak sposób demontowania przed praniem.

Ciekawe rozwiązanie do domu

Swoją popularność zawdzięczają nie tylko łatwemu czyszczeniu, praktyczności, ale również idealnemu dopasowaniu do najróżniejszych wnętrz. Dzięki roletom rzymskim można zupełnie zmienić wygląd pokoju, dodać mu świeżości, wprowadzić intrygujący element. Może więc warto postawić na taką alternatywę zwykłych zasłon czy firanek i przekonać się, jak dobrym rozwiązaniem może być montaż takich rolet, które posłużą spokojnie przez lata.

Autor: Alicja Błysk