Aparthotel - co to jest

W ofertach turystycznych i wynajęcia noclegów w różnych miejscach na całym świecie można spotkać się z pojęciem aparthotel lub apart-hotel. Co ono oznacza i czy ma coś wspólnego z klasycznymi miejscami noclegowymi w hotelach?

Pojęcie aparthotel

Termin aparthotel nierozerwalnie związany jest z branżą turystyczną. Można spotkać się z określeniami aparthotele, apartament hotel, apart-hotel i tym podobnymi. Wszystkie określają usługę wynajmu apartamentów w systemie hotelowym, stąd też nazwa aparthotel, łącząca w sobie cechy apartamentów i hotelu. Aparthotele wynajmuje się na doby, a nie na przykład na okres jednego miesiąca czy roku, jak to mamy do czynienia w przypadku wynajmowania mieszkań i domów. Wiele firm oferujących aparthotele wynajmuje je też na godziny.

Aparthotele mają niekiedy złą sławę – jako miejsca uciech miłosnych kochanków, niekoniecznie partnerów w związkach i par małżeńskich.

W odróżnieniu od wynajmowania pokoi hotelowych lub pokoi w motelu, w przypadku aparthoteli wynajmujący ma najczęściej do dyspozycji nie tylko sypialnię, ale całe, kompleksowo wyposażone mieszkanie. Może być ono kilkupokojowe, z łazienką, kuchnią, garażem, tarasem i dodatkowym poziomem.

Dla kogo aparthotel?

Usługi aparthoteli kierowane są do turystów, kierowców zawodowych, pracowników firm podczas szkoleń i delegacji, dla biznesmenów itd.  Słowem dla wszystkich klientów, którzy chcą spędzić kilka dni lub kilka godzin w luksusowych warunkach apartamentu hotelowego. To dobry wybór dla tych wszystkich klientów, którzy chcą uciec od zgiełku hotelowych pokoi i recepcji, a jednocześnie poczuć się jak w eleganckim domu.

Aparthotele w Polsce

Na całym świecie istnieje szeroka sieć aparthoteli, ale w Polsce nie są one jeszcze tak popularne. Zaczęły powstawać już w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Aparthotele zlokalizowane są w luksusowych budynkach mieszkalnych i hotelowych, głównie w regionach atrakcyjnych turystycznie lub biznesowo. Z ofertą tego rodzaju spotkamy się w kurortach nadmorskich, górskich, na Mazurach i w największych miastach w Polsce, słynących z przepięknych zabytków. W dzisiejszych czasach zauważalny jest prawdziwy boom na budowanie i organizowanie aparthoteli. Najwięcej znajdziemy ich w Polsce w takich miastach jak:

  • Zakopane,
  • Warszawa,
  • Gdańsk,
  • Kołobrzeg,
  • Karpacz,
  • Kraków,
  • Poznań,
  • Sopot,
  • Świnoujście.

Sukcesywnie aparthotele pojawiają się i w innych miastach w Polsce, w których zapotrzebowanie na takie usługi wyraźnie rośnie. W polskim społeczeństwie, w szczególności wśród osób zamożnych, na stanowiskach, wzrasta świadomość możliwości wynajęcia aparthotelu.

Ile kosztuje aparthotel?

Rozpiętość cenowa usług wynajmowania apartamentów w obiektach hotelowych jest bardzo szeroka. Najbardziej luksusowe aparthotele mogą kosztować nawet 1000 zł za dobę i posiadają na swoim wyposażeniu dosłownie wszystko, czego tylko dusza zapragnie, łącznie z dostępem do SPA, prywatnej sauny czy jacuzzi, wszelakie sprzęty RTV i AGD i inne udogodnienia. Za taki luksus i elegancki wystrój aparthotelu słono zapłacimy.

Dla mniej zamożnych klientów pozostają aparthotele nawet po 80 zł za noc. Średnia cena aparthoteli o podwyższonym standardzie, do wynajęcia na doby lub godziny, waha się w przedziale od 150 do 400 zł za noc. Cena uzależniona jest od standardu wyposażenia apartamentu, jego wielkości, lokalizacji i usług towarzyszących wynajmowi.

Zarobki właścicieli aparthoteli

Wynajem najbardziej luksusowych aparthoteli jest źródłem niebotycznych zysków dla ich właścicieli. Muszą oni jednak zmagać się z trudnościami w poszukiwaniu klientów na rynku. Jeśli jest ich wystarczająco dużo, wynajem w postaci aparthotelu opłaca się bardziej niż wynajem długoterminowy lokalu mieszkalnego. Ekspertka rynku nieruchomości Centrum Adama Smitha, Marzena Rudnicka podkreśla, że rentowność aparthoteli w naszym kraju przewyższa rentowność mieszkań na wynajem czy lokat bankowych i inwestycji w obligacje.

Według danych Rudnickiej, średnia roczna rentowność najmu mieszkań w naszym kraju wynosi 4,15 proc., zaś rentowność wynajmu w systemie aparthotel jest znacznie wyższa i obecnie wynosi 6 proc. lub więcej. Dlatego można uzyskać z tego tytułu znacznie wyższe profity niż przy wynajmie mieszkania lub inwestycjach w lokaty bankowe, których średnia rentowność wynosi zaledwie około 2 proc.

Wynajem aparthoteli, czyli całych mieszkań na doby jest bezpieczniejsze dla właściciela nieruchomości niż wynajem długookresowy w celach mieszkaniowych. Taka usługa nie jest objęta bowiem przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów. Właściciel aparthotelu nie ma obowiązków, które są nierozerwalnie związane z najmem długookresowym.

Najbardziej opłacalne jest wdrożenie aparthotelu do systemu hotelowego, w którym najemcą jest osoba prawna – spółka, operator aparthotelu. Wówczas właściciel nieruchomości nie musi sam zajmować się promocją swojego mieszkania, ani poszukiwać klientów czy zajmować się remontami. Umowa z operatorem najczęściej jest wieloletnia, dlatego nie ma mowy o przestojach w najmie, co jest największą zmorą najemców prywatnych. Jest to bezobsługowy produkt inwestycyjny dla właściciela. Można go kupić w dowolnej miejscowości, korzystając z comiesięcznych profitów finansowych i pozostając właścicielem owej nieruchomości. Jeśli umowa z operatorem aparthoteli się zakończy, możemy dysponować mieszkaniem w dowolny sposób – zamieszkać w nim, sprzedać, wynająć samemu w formie najmu długoterminowego lub podpisać kolejną umowę o operowaniu aparthotelem.

To w miarę bezpieczna inwestycja, która może przynieść co najmniej 6 proc. zysków rocznie. Rentowność aparthoteli ujmowana jest w umowie właściciela mieszkania podpisywanej ze spółką operatorem. To operator bierze na siebie ryzyko braku klientów na wynajem aparthotelu.

Tego typu przedsięwzięcia jak aparthotele będą w przyszłości zyskiwały na atrakcyjności – tak dla wynajmujących, jak i najemców – właścicieli. Rosnący ruch turystyczny i coraz to nowe inwestycje podejmowane w Polsce sprawiają, że poszukiwane są mieszkania na krótkookresowy wynajem, a takie założenie spełnia aparthotel.