4 zalety zamieszkania w Krakowie

Co roku coraz więcej osób z kraju i z zagranicy wybiera Kraków jako miejsce swojego zamieszkania. Na tę decyzję mają wpływ różne, osobiste przyczyny, jednak przygotowując to zestawienie, skupiliśmy się na ogólnych korzyściach, wynikających z zamieszkania w tym jednym z najbardziej znanych polskich miast.

1. Miejsca pracy.

W Krakowie swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych korporacji i krajowych firm. Powstające tu centra biznesowe nierzadko są miejscem pracy absolwentów krakowskich szkół wyższych. Liczne placówki edukacyjne oraz lokale handlowo-usługowe również stanowią potencjalne miejsca pracy dla mieszkańców i osób przyjezdnych.

2. Placówki dydaktyczne.

Bez wątpienia Kraków należy do czołówki polskich miast pod względem oferty dydaktycznej. Znajdujące się tu aż 23 szkoły wyższe przyciągają młodych ludzi z kraju i całego świata. Do najbardziej popularnych należy Uniwersytet Jagielloński, który jest najstarszą uczelnią w Europie. Wysoki poziom kształcenia oraz olbrzymia liczba dostępnych kierunków sprawia, że co roku studia w Krakowie zaczyna 10 tysięcy nowych studentów.

3. Rekreacja i tereny zielone.

W stolicy Małopolski nie można się nudzić, a aktywne osoby wprost przebierają w różnorodnych możliwościach spędzenia wolnego czasu. Doskonałym tego przykładem są takie miejsca jak: Bulwary Wiślane, Błonia, Zakrzówek oraz kopce: Kościuszki, Piłsudskiego, Kraka i Wandy. Zainteresowaniem cieszą się także rejsy po Wiśle i możliwość wypoczynku na miejskiej plaży. Dodać do tego trzeba zwiększającą się ilość ścieżek rowerowych, dzięki czemu miłośnicy jednośladów mogą sprawnie przemieszczać się po mieście. Nie bez znaczenia jest także bliskie sąsiedztwo malowniczych polskich gór: Tatr, Beskidów i Pienin. Jednak mieszkańcom zależy także na wypoczynku w najbliższym otoczeniu swojego miejsca zamieszkania, co przekłada się na sposób projektowania nowoczesnych osiedli w Krakowie. Doskonałym tego przykładem jest inwestycja Piasta Towers, która oprócz rozwiniętej infrastruktury miejskiej i komunikacji z centrum miasta, gwarantuje dostęp do specjalnie wydzielonych miejsc do wypoczynku i rekreacji, terenów zielonych i placu zabaw.

4. Kultura, rozrywka i historia na każdym kroku.

Kraków to przede wszystkim zabytki i oddech historii, który czuć na sobie niemal w każdym zaułku. Wiele z zabytków i pełnych uroku miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wydarzenia takie jak: Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „OFF Plus Camera”, Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty czy Live Music Festival przyciągają ludzi z różnych stron kraju. Na uwagę zasługują także znane centra rozrywkowo- kulturalne: Tauron Arena i Centrum Kongresowe ICE. Ponadto można zażyć nieco rozrywki w jednym z licznych kin czy galerii, jak również wziąć udział w lokalnych wydarzeniach takich jak Parada Smoków.