Wanna do Twojej łazienki

Wanny to w wielu łazienkach punkt centralny, bez którego pomieszczenie byłoby bezużyteczne. Oprócz zażywania kąpieli, wanny wykorzystuje się do wykonywania prania ręcznego, mycia psów i niemowląt, a także wykonywania innych prac. Najważniejszy jest jednak długi, wieczorny relaks, zażywany w wannie wypełnionej po brzegi gorącą wodą. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria zakupowe, zgodnie z którymi warto dobierać ten element wyposażenia łazienki, a także wskazujemy na najpopularniejsze modele wanien. 

Wanny – kształty, rodzaje, zastosowanie

Wanny można podzielić na kilka głównych typów, w zależności od ich konstrukcji, sposobu wyprofilowania oraz docelowego miejsca montażu. Można wymienić wanny podłużne, wanny narożne oraz wanny wolnostojące. Pierwsze z nich są najczęściej wybierane – są to typowe wanny ustawione wzdłuż ścian, o kształcie prostokątnym lub owalnym. Wanny takie możesz znaleźć w niemal każdym sklepie sanitarnym. Wanny narożne są stosowane w tych łazienkach, gdzie ograniczony metraż wymusza dosunięcie wanny do rogu. 

Wanna wolnostojąca to stosunkowo rzadki wybór, jednak w wielu sytuacjach w pełni uzasadniony. Jest wybierana do pomieszczeń stosunkowo dużych oraz tych urządzonych ze smakiem. Wanny wolnostojące można bardzo atrakcyjnie wyeksponować – zwłaszcza ich stonowane krawędzie i przyjemne dla oka kształty. Wysoce estetyczne modele wanien znajdziesz pod linkiem: https://elazienki.pl/k/wanny/wolnostojace/. Świetnie wypadają z podłogowymi bateriami sztorcowymi. 

Materiał na wannę – właściwości estetyczne i użytkowe 

Wanny mogą być wykonane z różnych grup materiałów, o odmiennych właściwościach użytkowych oraz estetycznych. Najczęściej wybór pada na wanny akrylowe, z którymi z pewnością każdy miał okazję się zetknąć. Akryl to materiał tani i lekki, co czyni go idealnym w produkcji urządzeń o tak dużych rozmiarach jak wanna. Wanny akrylowe są dzięki temu łatwe w transporcie oraz wnoszeniu po schodach. Ponadto akryl jest materiałem żywotnym, wytrzymałym i odpornym na ścieranie oraz przebarwienia. Wanny akrylowe mogą zachować swoje optymalne właściwości przez okres wielu lat po zakupie. 

Rzadziej wybór pada na wanny stalowe, wykonane z różnych gatunków blachy emaliowanej. Wanna taka jest bardziej wytrzymała i odporna na odkształcenia. Ponadto, w jej czyszczeniu można stosować niemal wszystkie dostępne środki czyszczące. Zarysowanie powierzchni takiej wanny jest bardzo trudne. Niestety, ale modele wanien stalowych są zdecydowanie cięższe niż modele akrylowe, co może utrudnić ich transport.

Konglomerat to w zasadzie mieszanka dwóch lub większej liczby różnych materiałów. Najczęściej są to różne odmiany kwarcu i akrylu. Uzyskana za ich pomocą powierzchnia jest delikatna w kontakcie ze skórą oraz wywołuje wrażenie przyjemnego ciepła. Konglomerat mineralny jest szczególnie wart polecenia, z uwagi na jego zdolność do utrzymywania stałej temperatury oraz odporność na uszkodzenia typu mechanicznego.