Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Wybór dobrych śrub do danej konstrukcji czy urządzenia jest – można chyba tak ocenić – na wagę złota. Odpowiedniej jakości elementy łączące czy regulujące sprawiają bowiem, że wszystko jest stabilne, wytrzymałe i działa zgodnie z najwyższymi standardami. Nic więc dziwnego, że aktualnie coraz więcej osób kupuje śruby spełniające określone normy. Wy również macie to w planach? Nie wiecie jednak czym kierować się wybierając śruby? Jak poprawnie użyć tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN, która w tym temacie ma naprawdę spore znaczenie?

Jak kupić dobre śruby?

Dlaczego warto kupować śruby, które spełniają określone normy ISO/DIN/PN? Składa się na to kilka czynników. Nie można nie zaznaczyć, że normy określają rozmaite właściwości. Chodzi tutaj między innymi o materiał, z którego zostały wykonane nie tylko śruby, ale także inne elementy. Mowa tutaj o kołkach, wkrętach, podkładkach, zawleczkach, nitach, prętach, blachowkrętach itp. Poza tym normy określają właściwości odnoszące się do wytrzymałości czy charakteryzują powłokę, co pozwala ocenić stopień ochrony przed korozją. Nic więc dziwnego, że generalnie nie warto kupować pierwszych z brzegu elementów. Najlepiej zdecydować się na takie, które mają odpowiednią jakość. Wtedy inwestycja będzie jak najbardziej udana, a konkretne maszyny czy konstrukcje na pewno na tym fakcie skorzystają. Oczywiście, warto również sprawdzić czy konkretne śruby będą pasowały do danej sytuacji. Jeśli bowiem macie zamiar kupić elementy do układów zawieszenia, to dobrze sprawdzą się na przykład śruby kołnierzowe. Są one stosowane nie tylko w tym przypadku, ale również biorąc pod uwagę układy hamulcowe czy sterujące.

Jak użyć tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN?

Wiecie już, że śruby kołnierzowe są dobre do układów zawieszenia. Jak je kupić szybko i tanio? Macie wiedzę, że u niemieckiego dostawcy możecie otrzymać naprawdę dobre ceny? Co zrobić, aby poprawnie wypełnić formularz zamówienia? Znacie Polskie Normy, które w tym przypadku mają oznaczenie PN 82247? Jakie kroki wykonać, aby dowiedzieć się jednak, jak to wszystko wygląda uwzględniając Niemiecki Instytut Normalizacyjny? Z pomocą przychodzi tabela konwersji norm. Trzeba tylko wpisać PN 82247. Po chwili na ekranie Waszego komputera przenośnego czy stacjonarnego ukaże się cenna informacja. Dowiecie się bowiem, że normy DIN to w tym wypadku DIN 6921. Dzięki temu osoba odbierająca zamówienie będzie dokładnie wiedziała, że chodzi Wam o śruby kołnierzowe, a nie o jakieś inne elementy z tej kategorii.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.