Przecinarka do płytek ceramicznych kluczem do udanego remontu

Nic tak nie denerwuje w czasie remontu jak problemy z obróbką płytek. Tracimy wówczas nie tylko nerwy, ale też czas i pieniądze. Uszkodzone płytki trudno bowiem później w jakikolwiek sposób wykorzystać. Dlatego warto zaopatrzyć się w stosowne narzędzia.

Ręczna przecinarka do płytek ceramicznych

Cięcie płytek można wykonywać na różne sposoby. Niektórym wystarczy do tego nóż szklarski, czy szczypce glazurnicze. Narzędzia te nie sprawdzą się jednak przy większych i twardszych płytkach. Dlatego poleca się, szczególnie początkującym glazurnikom, zakup prostych ręcznych przecinarek. Koszt takiego urządzenia nie jest duży, a stanowi duże ułatwienie dla pracownika. Mechanizm jego działania jest prosty. Najpierw za pomocą rysika wytyczamy linię wzdłuż której dokonamy cięcia. Następnie umieszczamy ją w maszynce i energicznym ruchem łamiemy płytkę. Jeśli wszystko wykonamy dobrze, to cięcie powinno nastąpić w wyrysowanym miejscu. Ręczna przycinarka do płytek ceramicznych jest lekka, dzięki czemu można ją bez żadnych problemów przenosić w potrzebne miejsce. Cecha ta ma ogromne znaczenie dla fachowców, którzy trudnią się kładzeniem płytek zawodowo. Jeśli zdecydujemy się na zakup gilotyny, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka detali, które wpłyną na jej żywotność. Przede wszystkim wybierajmy te maszynki, które posiadają łożyskowany suwak. Tego typu rozwiązanie gwarantuje bowiem dłuższą pracę urządzenia. Weźmy pod uwagę również fakt, jak duże płytki zamierzamy docinać. Standardem jest, że gilotyny posiadają maksymalną długość cięcia na poziomie 60 cm. Przydatne mogą tu także być amortyzowane boki, co zabezpiecza płytkę przed niechcianymi uszkodzeniami.

Elektryczna przecinarka do płytek ceramicznych

Jeśli z różnych powodów nie chcemy kupić gilotyny, to możemy zdecydować się na elektryczną przecinarkę do płytek ceramicznych. Tego typu urządzenia oferuje np. firma Rubi. Istnieje wiele modeli przecinarek, co sprawia, że możemy bez większych kłopotów wybrać idealną dla naszych potrzeb. Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim dobierzmy odpowiednią moc maszynki. Do prac domowych zaleca się urządzenia o minimalnej mocy 700W. Taka maszynka nie będzie miała problemów z odpowiednim docięciem większości płytek. Jeśli jednak planujemy docinać także twardsze płytki, takiej jak płytki tarasowe czy schodowe, to powinniśmy zdecydować się na przecinarki o mocy nawet 2000W. Musimy się jednak liczyć z faktem, że urządzenia te generują znaczne ilości pyłu, przez co korzystanie z nich w wewnątrz budynku może być trudne. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem mogą okazać się przycinarki stołowe z funkcją chłodzenia tarczy wodą. Dzięki temu praktycznie cały pył trafia do pojemnika z wodą. Zobacz tego typu przecinarkę do płytek ceramicznych na stronie jednego z producentów. Dodatkową zaletą jest możliwość cięcia pod kątem 45 stopni. Jeśli chodzi o wady maszynek elektrycznych, to przede wszystkim nie użyjemy ich tam, gdzie nie będziemy mieli dostępu do prądu. Poza tym, gabaryty tych urządzeń sprawiają, że przemieszczanie się z nimi jest często utrudnione. Dlatego właśnie profesjonaliści często wybierają przycinarki ręczne.