Nity zrywalne - najważniejsze informacje

Jakie znaki rozpoznawcze mają coraz częściej stosowane nity zrywalne? Gdzie mogą być wykorzystywane? Jakie nity zrywalne warto kupić, żeby potem nie narzekać na cechy jakościowe? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym cechują się nity zrywalne?

Na wstępie chcielibyśmy wyjaśnić, że nity to metalowe elementy konstrukcyjne, które są wykorzystywane przy nitowaniu. Czym charakteryzuje się ta czynność? Nitowanie to po prostu łączenie ze sobą różnych elementów. Obecnie coraz częściej stosowane są nity zrywalne. Mają one postać rurki z grzybkowatym łebkiem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku można spotkać rozmaite produkty z tej opisywanej właśnie kategorii. Nity zrywalne mogą być standardowe, zamknięte, rozprężne itp. Wyróżniamy również akcesoria tego typu pod kątem zastosowanego materiału. Nity zrywalne z łbem płaskim – posiadające normy DIN 7337/ISO 15977 – powstały z różnych komponentów. Klienci mają do wyboru następujące opcje: Al/St, Al/A2, Al/Al, St/St, A2/A2, A4/A4, Cu/St. Jeśli już jesteśmy przy tych akcesoriach, to warto zwrócić uwagę na fakt, że są one dodatkowo zabezpieczone przed korozją poprzez zastosowanie ocynku galwanicznego. W zależności od zastosowanego materiału, nity zrywalne posiadają różny zakres pracy. Na przykład elementy aluminiowe stalowe mają zakres Ø2,4 – Ø6,4, a nierdzewne (A2/A2) zakres Ø3 – Ø6,4 itd. Trzeba dodać, że nity aluminiowo-stalowe mogą zostać pomalowane – na życzenie Klientów – według kolorystyki RAL.

Sprawdź aktualną ofertę Stalmut na https://stalmut.pl/oferta/nity-nitonakretki/nity-zrywalne-din-7337/

Gdzie mogą być wykorzystane?

Nity zrywalne są popularne choćby ze względu na fakt, że mogą być stosowane w wielu różnych sytuacjach. Także pod tym kątem dokonywany jest podział tych akcesoriów służących do nitowania. Zastosowanie może być bardzo uniwersalne. Niektóre nity zrywalne chronią przed wodą, inne perfekcyjnie nadają się do miękkich materiałów. Sam proces nitowania wykonywany jest albo ręcznie, albo przy użyciu specjalnych nitownic, które mogą być pneumatyczne lub akumulatorowe. W jakich sytuacjach są one jednak używane? Między innymi do połączeń, które wymagają wodoszczelności. Niektóre są wykorzystywane zaś do stosowania w przypadku miękkich materiałów. Wyróżniamy tutaj drewno, płyty gipsowe itp. Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale są one używane również do mocowania wyposażenia okrętowego (do ścian i podłóg). Nity zrywalne są wykorzystywane także w motoryzacji. Choćby w przypadku uchwytów lub zderzaków, które są właśnie zazwyczaj nitowane. To pokazuje, że skala zastosowania jest szeroka.