Ekogroszek

Ekogroszek to paliwo, o którym najczęściej słyszymy, że jest wysoce ekologiczne. Co przez to należy rozumieć? Wbrew pozorom, ekogroszek to również paliwo produkowane na bazie węgla, a dokładnie – z jego niewielkich rozmiarów grudek. Mimo to, spalanie ekogroszku w zdecydowanie mniejszym stopniu szkodzi naszemu środowisku naturalnemu niż spalanie zwykłego węgla kamiennego lub brunatnego. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w temat ekogroszku, w trakcie którego podpowiemy – dlaczego to paliwo węglowe jest ta wysoce ekologiczne.

Ekogroszek – dla twojego domu i środowiska naturalnego

Ekogroszek to paliwo, po które chętnie sięgamy ze względu na jego wysoką wartość opałową, łatwą dostępność oraz wygodny sposób użytkowania. Ekogroszek spalany jest w specjalnych piecach z automatycznym podajnikiem, który wyręcza nas w wykonywaniu większości obowiązków. Dzięki temu, używanie ekogroszku jest łatwe i komfortowe.

Jednak nie tylko aspekty praktyczne czynią ekogroszek wyjątkowo atrakcyjnym wyborem. Oprócz wysokiej wartości opałowej, ekogroszek jest również ekologiczny pod kątem jego składu. Jego zawartość siarki wynosi poniżej 1%, a w przypadku wielu konkretnych gatunków ekogroszku – jest to nawet poniżej 0,1%.

Również zawartość wody oraz substancji niepalnych jest stosunkowo niska. Najczęściej, jej poziom jest niższy niż 10%. Wynika to z prostych przyczyn – niektóre pokłady węgla wydobywanego w naszym kraju są po prostu zawodnione, a tym samym – wydobywany surowiec posiada w swoim składzie wilgoć.

Również ilość powstającego popiołu przemawia na korzyść ekogroszku. Nie wynosi on więcej niż 10% zawartości paliwa, co jest stosunkowo atrakcyjnym parametrem w porównaniu do innych paliw węglowych.

Ekogroszek a smog

Smog to w wielu miejscach w naszym kraju poważny i regularnie powracający problem. Niestety, ale smog wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie oraz kondycję. Dlatego tak istotne jest, by stosować paliwa ekologiczne, których spalanie uwalnia minimalną ilość zanieczyszczeń.

Ekogroszek stanowi pod tym względem dobre rozwiązanie. W trakcie jego spalania uwalnia się minimalna ilość tlenków siarki i azotu. Szczególnie, jeśli porównamy rezultat spalania ekogroszku z innymi dostępnymi i często stosowanymi paliwami.

Ponadto, ekogroszek jest wysoce kaloryczny. Oznacza to, że do wytworzenia pożądanej ilości energii cieplnej będziemy potrzebowali użyć mniej paliwa, niż na przykład w przypadku pelletu. Wysoki poziom kaloryczności sprzyja również generowaniu oszczędności.

Warto podkreślić, że dużą rolę w procesie spalania odgrywają piece, w których stosujemy ekogroszek. Wbrew pozorom, również rodzaj zastosowanego pieca ma wpływ na ilość uwalnianych zanieczyszczeń. W przypadku pieców dedykowanych do ekogroszku – tak zwanych pieców z automatycznym podajnikiem – spalanie przebiega w sposób niezwykle sprawny i skuteczny. Niemal cały umieszczony w komorze spalania opał zamienia się w energię cieplną, a resztki uwalniane z dymem są śladowe.

Jeśli szczególnie zależy ci na stosowaniu ekogroszku ekologicznego, warto sięgać po odmiany tego paliwa sprzedawane w opakowaniach workowanych. Ekogroszek sprzedawany luzem może być zanieczyszczony lub wymieszany z miałem węglowym, który negatywnie wpływa na jego najważniejsze parametry.