Dlaczego warto zbierać deszcz

Woda deszczowa jest darmowa, ale nie tylko dlatego warto ją gromadzić. Zbiornik, w którym zbiera się deszczówkę, zaleca się wszystkim, wolnostojącym gospodarstwom domowym. Trzeba przyznać, że niektórych przypadkach zastosowanie wody opadowej może być naprawdę zaskakujące. Poznaj zalety zbierania deszczówki.

Oszczędność wody pitnej 

Ponieważ w gospodarstwie domowym, w rolnictwie oraz w ogrodnictwie woda deszczowa może być wykorzystywana w wieloraki sposób, oszczędności wody pitnej mogą być naprawdę ogromne. Weź pod uwagę, że wody, która jest zdatna do picia, nie da się zastąpić żadnym innym płynem, natomiast na całej kuli ziemskiej odnotowuje się jej ogromne straty. Wylicza się, że wody pitnej może zabraknąć dla połowy żyjących na świecie ludzi już do 2025 roku. To chyba dobry argument, aby jeśli nie trzeba, jej nie marnować? 

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

Woda deszczowa oczywiście nie nadaje się do picia, ponieważ zawiera dużą ilość zanieczyszczeń i toksyn. Spływa przecież z dachów rynną, a sam deszcz “nafaszerowany” jest smogiem. 

Okazuje się jednak, że warto zainwestować w zbiorniki na deszczówkę z innych względów. Woda opadowa jest doskonała do nawadniania i podlewania roślin oraz upraw. Chociaż nie można się w niej kąpać, to nic nie przeszkadza, aby deszczówką myć samochód czy ogrodowe sprzęty. 

Deszczówka wykazuje doskonałe walory, uwzględniając ogrodnictwo. Ma temperaturę dokładnie taką samą, jak otoczenie, dzięki czemu podlewane rośliny nie doznają szoku. Ponadto jest to woda kwaśna, a właśnie taką uwielbiają różne gatunki kwiatów i krzewów uprawianych w ogrodzie. Warto również pamiętać, że deszczówka nie zawiera chloru ani soli mineralnych, które niekorzystnie działają na roślinność. Jest naturalna i ekologiczna, chociaż jak wspomnieliśmy, zawarte są w niej nieczystości i toksyny. 

Jak wybrać dobry zbiornik na deszczówkę? 

Jak efektywnie zbierać deszcz, aby woda opadowa mogła służyć w gospodarstwie domowym do różnych celów? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Weź pod uwagę pojemność zbiornika, te najmniejsze sprawdzą się, aby pozyskać wodę do umycia auta, sprzętów ogrodowych czy przydomowego podjazdu. Większe będą idealne, jeśli deszczówką chcesz podlewać roślinność i mniejsze uprawy w czasie suszy. Wybrać możesz też duże zbiorniki na deszczówkę, niektóre z centralnym systemem automatycznego rozprowadzania wody na dużej powierzchni. Te doskonale sprawdzą się w rolnictwie. 

Szczególną uwagę zwracaj na jakość materiału, z jakiego wykonano zbiornik na deszczówkę. Przede wszystkim ma być trwały i wytrzymały, aby nie pękał i nie wyginał się. Co więcej, materiał, z jakiego stworzono zbiornik, powinien być ekologiczny, a już na pewno nie powinien wchodzić w reakcję z wodą. Uniknie się wtedy dodatkowego, chemicznego zanieczyszczenia wody deszczowej. To istotne, jeśli ta ma służyć do podlewania roślin.

Pamiętaj, pomimo licznych zalet, jakie wykazuje deszczówka, nigdy nie pij tej wody ani nie używaj jej do mycia ciała. Deszczówka nie nadaje się również do mycia naczyń.