Czym są i do czego służą kausze

Niektóre akcesoria są znane od dawna, jednakże często starsze pokolenia kojarzą je pod nieco inną nazwą. Podobnie rzecz się ma z niektórymi elementami osprzętu do lin i łańcuchów, który odgrywa sporą rolę w różnych formach działalności człowieka także dziś. Dobrym przykładem jest kausza. Kiedyś określana jako chomątko lub sercówka, wciąż bywa tak nazywana, chociażby wśród skipperów. Dla miłośników żeglarstwa zalicza się ona do obowiązkowych elementów wyposażenia. W realiach bliższych lub dalszych rejsów występuje zawsze w ścisłym związku z linami żeglarskimi.

Gama zastosowań dla kauszy jest dość jasno zdefiniowana. Pojawia się zawsze na zakończeniu liny w specjalnie przygotowanym „uchu”. Może być użyta w odniesieniu do lin tekstylnych z tworzywa sztucznego, roślinnych, ale również stalowych. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczanie lin w miejscach, w których są najbardziej narażone na przetarcie, wystrzępienie lub przegrzanie. Gdy jest używana z linami o dużej sztywności, ma je uchronić przed zbytnim zgnieceniem, utrzymując wspomniane „ucho” w pożądanej formie.

Kausze – z czego są wykonane?

Łączniki tego typu muszą być wytrzymałe z racji sporych obciążeń, którym są poddawane liny i pośrednio one same. Dlatego do ich produkcji używa się wysokiej jakości stali. Zapewnia ona dużą wytrzymałość, a jednocześnie pewien zakres plastyczności, jaki zapobiega pękaniu kauszy. Trzeba podkreślić, że dostępne w sprzedaży warianty kausz posiadają różne rozmiary, dzięki czemu udaje się je bez problemu dobrać do odpowiedniej liny. Te bowiem występują w odmiennych grubościach, o czym trzeba pamiętać. Z uwagi na zmienne warunki pracy, kausza powinna być zabezpieczona przed rdzą.

Do powstawania korozji w największym stopniu przyczyniają się takie czynniki jak wilgoć i wahania temperatury. Z racji swoich przeznaczeń elementy te są wykorzystywane często na otwartej przestrzeni (chociażby na łodziach i żaglówkach). Dlatego najlepiej wybierać ocynkowane kausze stalowe, które nie pokrywają się rdzą nawet przy intensywnym użytkowaniu. Ocynk tworzy barierę, jaka niweluje ryzyko powstawania ognisk korozji, co przekłada się na ich zwiększoną wytrzymałość. Zależy na niej chyba wszystkim użytkownikom.

Gdzie zaopatrywać się w najlepsze kausze?

Mowa o dość elementarnym łączniku, jaki w świecie osprzętu linowego jest znany – jak nadmieniono na początku – od dawna. Tradycjonaliści zapewne będą szukać kausz w sklepach stacjonarnych o profilu outdoorowym, w tym w sklepach żeglarskich. Trzeba jednak zaznaczyć, że koszt zakupu kausz w takich miejscach będzie zapewne dość wysoki. Z odsieczą przychodzi internet. Wysokiej klasy kausze stalowe można znaleźć chociażby na Muntech24.pl. – Nasz sklep online oferuje szeroką gamę akcesoriów dedykowanych linom i łańcuchom. Kausza też została w nim uwzględniona – mówi pan Szymon, ekspert ds. asortymentu. – Mamy w sprzedaży kausze ocynkowane w różnych rozmiarach w bardzo korzystnych cenach – dodaje.