Co wlicza się w koszt budowy hali stalowej?

Stalowe hale obecnie są bardzo popularnymi inwestycjami, to sposób na postawienie w bardzo szybkim czasie ogromnych powierzchni magazynowych. W Polsce bardzo dużo firm o zasięgu globalnym zakłada magazyny oraz hale produkcyjne. Warto zaznaczyć, że konstrukcje są bardzo trwałe, kolejnym ważnym atutem, o którym należy wspomnieć jest szybkość budowy. Głównym elementem konstrukcyjnym są stalowe profile, które tworzą szkielet obiektu.

Budowla powinna być też odpowiednio izolowana, aby zapewnić lepszym komfort cieplny w obiekcie. Do izolacji wielkopowierzchniowych obiektów magazynowych używa się zazwyczaj płyt poliuretanowych, mają one wiele warstw, zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Zaznaczyć trzeba, że budowla może być całkowicie zdemontowana, a materiały mogą być wykorzystane ponownie lub przetworzone na surowce wtórne. Niektórzy martwią się o wygląd konstrukcji, nie ma jednak obaw, ponieważ współczesne konstrukcje stalowe są bardzo estetyczne. Projektanci starają się idealnie wkomponować obiekty w krajobraz.

Ile kosztuje budowa magazynu lub hali produkcyjnej?

Cena zależy głównie od metra kwadratowego, dostępne są gotowe projekty, które można dostosować do naszych potrzeb. Cena całościowa zależy też od rodzaju posadzki, na którą się zdecydujemy, ilości ramp oraz doków (w przypadku magazynowania, logistyki oraz hal produkcyjnych), rodzaju materiałów, które zostaną użyte do złożenia obiektu. Budowa hali magazynowej wymaga zastosowania dodatkowej ilości słupów oraz zapewnieniu właściwej izolacji cieplnej. Dostępne są rozwiązania w różnych budżetach, ważne jest przeznaczenie obiektu oraz jego trwałość.

Budowa hali stalowej powinna być przemyślana, szacunkowe koszty może samodzielnie obliczyć inwestor. W cenę należy wliczyć powierzchnie biurowe, które mogą mieć bardzo duży udział procentowy w kosztach inwestycji. Biura zwykle usytuowane są na pewnej wysokości, nie tracimy wtedy na powierzchni magazynowej. Optymalne wykorzystanie przestrzeni może wpłynąć na całościowe ograniczenie kosztów.