stelaż podtynkowy wc

W ostatnich kilku latach standardem wykończenia łazienek jest montaż ceramiki sanitarnej na specjalnych stelażach podtynkowych. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, które pozwala w gustowny sposób ukryć całą spłuczkę w ścianie. Stelaże podtynkowe pozwalają uzyskać dużo bardziej efektowny wygląd w łazience. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej temu rozwiązaniu.

Jakie są zalety zabudowy podtynkowej?

Podstawową zaletą zabudowy podtynkowej jest ukrycie rur kanalizacyjnych oraz innych elementów instalacji w ścianie. Takie rozwiązanie sprawia, że rury i przyłącza nie szpecą wnętrza łazienki. Zabudowy podtynkowe są także bardzo funkcjonalne. Dzięki ich zastosowaniu można znacznie zmniejszyć ilość załamań oraz trudno dostępnych zakamarków w łazience. To z kolei przekłada się na łatwość utrzymania czystości w pomieszczeniu. Stelaż podtynkowy sprawia, że podłoga pod muszlą i bidetem jest wolna, co także ułatwia jej zmywanie.

Bardzo ważna jest też kwestia ergonomii w łazience. Ma to szczególnie duże znaczenie w łazienkach o niewielkim metrażu. W takich pomieszczeniach możliwość zaoszczędzenia każdego skrawka przestrzeni wydaje się być na wagę złota. Zabudowa podtynkowa wpływa zatem nie tylko na wygląd łazienki, ale także komfort użytkowników.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o instalacji zabudowy podtynkowej, powinieneś przyjrzeć się bliżej samemu procesowi montażu. Kluczem do sukcesu podczas instalacji zabudowy podtynkowej jest solidny stelaż.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie podwieszanych sanitariatów i stelaży podtynkowych?

Aktualnie na rynku dostępne są stelaże podtynkowe umożliwiające montaż misek sedesowych, pisuarów, bidetów, umywalek oraz armatury. Zależnie od sposobu mocowania możemy wyróżnić stelaże do zabudowy mokrej i suchej. Stelaż do zabudowy mokrej jest wykonany z lekkich, stalowych ram. Mają one relatywnie niską wytrzymałość, dlatego należy je montować na murowanej ścianie i dodatkowo wzmocnić cegłami lub innymi materiałami budowlanymi. Tego typu stelaże są montowane w płytkich wnękach. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo wolnej przestrzeni.

Większą popularnością cieszą się obecnie stelaże do zabudowy suchej. Ich zaletą jest prosty montaż oraz mnogość zastosowań. Stelaż do zabudowy suchej jest wykonany ze stalowych, bardzo wytrzymałych profili. Nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Maksymalne obciążenie takiego stelaża może wynosić nawet 300 kg. W większości przypadków stelaż pokrywany jest płytami G-K, które charakteryzują się odpornością na wilgoć.

Eksperci zwracają uwagę, że jeszcze przed zabudową miski sedesowej warto sprawdzić szczelność przewodów instalacji, uruchamiając kontrolnie zbiornik spłukujący. Wykrycie niesprawności pozwoli ją szybko usunąć.

Stelaże podtynkowe na dobre zagościły w nowoczesnych łazienkach. Nic nie wskazuje na to, aby ten trend uległ zmianie. Dlatego jeśli planujesz remont łazienki lub zabierasz się za wykończenie nowego mieszkania, to koniecznie wejdź na stronę termicotychy.pl/geberit-systemy-podtynkowe. Znajdziesz tam wysokiej klasy, wytrzymałe i niezawodne systemy podtynkowe oferowane przez firmę TermiCo.