topik

Do grona jednych z najchętniej wykorzystywanych należą bezpieczniki topikowe. Można spotkać je w skrzynkach obsługujących rozmaite instalacje elektryczne. W budynkach mieszkalnych, przemysłowych, zakładach pracy, a także wielu innych miejscach – stosuje się właśnie topikowe odmiany bezpieczników. Na czym polega ich działanie oraz dlaczego są tak popularne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Topiki – i ich działanie. Telegraficzne wprowadzenie w temat 

Bezpieczniki topikowe mają za zadanie ochraniać dany układ przed zwarciem oraz niepożądanymi przeciążeniami. Konstrukcja oraz sposób działania topików bardzo prosty, co sprzyja ich natychmiastowemu załączaniu się.

W budowie typowego bezpiecznika topikowego znajdują się: podstawa bezpiecznikowa, nośnik, wstawka kalibrowa, wkładka topikowa oraz osłony. Kluczowym elementem jest oczywiście wkładka, nazywana potocznie topikiem. Ma ona zazwyczaj formę miedzianego drutu bądź srebrnej tasiemki, pokrytej nacięciami bądź zwężeniami. Jest umieszczona wewnątrz ceramicznej obudowy z piasku kwarcowego. Wkładka jest zwykłym przewodnikiem elektrycznym, który reaguje termicznie na przepływ prądu. Gdy nagrzewa się do skrajnych temperatur, ulega stopieniu. Oznacza to, że panująca w układzie temperatura uległa podwyższeniu do niebezpiecznego poziomu.

W wyniku tego bezpiecznik odcina dopływ energii, doprowadzając w krótkim czasie do wygaszenia łuku elektrycznego. Wykorzystując obecny w konstrukcji piasek kwarcowy, zapłon ulega rozproszeniu, a łuk zostaje schłodzony. Niekiedy też wykorzystuje się bezpieczniki zawierające inne formy zabezpieczeń – na przykład płyny. 

Rodzaje i montaż bezpieczników topikowych

Bezpieczniki topikowe montuje się zazwyczaj, korzystając z poręcznych opraw bakelitowych. Znajdziesz także modele przeznaczone do montażu bezpośrednio do odbiorników elektrycznych. Wybór konkretnego typu bezpiecznika warto skonsultować z osobą projektującą bądź realizującą daną instalację elektryczną. Pomoże ona odnaleźć bezpiecznik o parametrach maksymalnie odpowiadających potrzebom Twojego budynku i instalacji elektrycznej. 

Dostępne bezpieczniki mogą różnić się kategorią pracy, na którą składa się klasa działania. Znajdziesz między innymi urządzenia pełnozakresowe jak i niepełnozakresowe. W obu przypadkach bezpieczniki pozwalają na przenoszenie prądów ciągłych do wybranej wartości nominalnej. 

Ponadto, wyróżnia się kilka grup bezpieczników topikowych, w zależności od rodzaju chronionego przez nie obiektu lub elementu instalacji. Znajdziesz między innymi bezpieczniki ogólne (oznaczone jako G), bezpieczniki przewodów (L), bezpieczniki silników (M), bezpieczniki transformatorów (TR) oraz zabezpieczenia dedykowane do urządzeń elektroenergetycznych (B) i elementów energoelektronicznych (R).

Na koniec warto podkreślić, że gdy dojdzie do sytuacji stopienia się bezpiecznika topikowego, należy dokonać jego wymiany na nowy. Warto wówczas dobierać dokładnie taki sam model, jak ten używany dotychczas. Ponieważ nie ma możliwości regeneracji wkładki znajdującej się we wnętrzu danego topika, zakup nowego urządzenia pozostaje jedynym realnym rozwiązaniem.