5 sposobów inwestowania w nieruchomości

Każdy inwestor szuka optymalnego sposobu zainwestowania swoich zasobów finansowych, który zagwarantuje pewny zysk. W opinii wielu ekspertów jedną z najkorzystniejszych form inwestowania są nieruchomości. To względnie bezpieczny rynek, jednak jak w każdym biznesie, również w branży nieruchomości należy zachować szczególną ostrożność.

Konieczna jest także umiejętność dostrzegania możliwości, jakie oferuje rynek oraz znajdowania nowych sposobów zmaksymalizowania zysków. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy pięć ciekawych sposobów inwestowania, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością w branży nieruchomości.

Pokoje w hotelu

Budowa własnego hotelu jest bardzo ryzykowną inwestycją wymagającą nie tylko wysokiego kapitału, ale również doskonałych umiejętności w zakresie zarządzania takim obiektem. Znacznie atrakcyjniejszą opcją jest wykupienie pojedynczych pokoi, które następnie można wynająć operatorowi. Taka inwestycja określana jest mianem condohotelu i cieszy się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Condohotele zlokalizowane w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach mogą zagwarantować inwestorowi stopę zwrotu w wysokości od kilku do nawet kilkunastu procent, przy minimalnym ryzyku niepowodzenia!

Dynamicznie rozwijające się miasta

Nie jest tajemnicą, że najdroższe nieruchomości w Polsce znajdują się w największych metropoliach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Niestety, ich zakup nie zawsze gwarantuje inwestorowi oczekiwaną stopę zwrotu. Znacznie korzystniejsze wydaje się inwestowanie w regionach o mniejszej popularności, które jednocześnie w ostatnich latach odnotowują dynamiczny rozwój gospodarczy. Ciekawym przykładem są nieruchomości na sprzedaż w mieście Białystok, które z każdym z rokiem zwiększają swoją wartość o kilka punktów procentowych, ale wciąż są znacznie tańsze od nieruchomości zlokalizowanych w topowych polskich miastach.

Zakup spekulacyjny

Ta metoda inwestowania w nieruchomości jest znacznie bardziej ryzykowna od poprzednich dwóch, jednak stopa zwrotu może oscylować nawet na poziomie 100%! Zakup spekulacyjny wykorzystuje efekt dźwigni finansowej i polega na nabyciu nowego mieszkania od dewelopera w systemie 10/90, który oznacza wpłacenie 10 proc. wartości przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, natomiast reszta wartości jest wpłacana przy podpisywaniu umowy ostatecznej. W tym przypadku zadanie inwestora polega znalezieniu nabywcy przed upływem terminu zapłacenia pozostałej kwoty, który jest skłonny zapłacić więcej za nieruchomość. Zakup spekulacyjny pozwala uzyskać ciekawy zysk przy stosunkowo niskim wkładzie inwestycyjnym, jednak nieznalezienie nabywcy zmusza inwestora do zakupu lokalu.

Krótkoterminowy wynajem mieszkań i apartamentów

To ciekawa forma, w której nieruchomości wynajmuje się potencjalnie zainteresowanym osobom nie na miesiące, lecz na doby, a nawet godziny. Takie mieszkanie stanowi ciekawą alternatywę w stosunku do hoteli, ponieważ zapewnia nie tylko atrakcyjniejszą cenę, ale również wyższy komfort użytkowania, swobodę oraz dyskrecje. Krótkoterminowy wynajem cieszy się rosnącą popularnością. To branża, która się rozwija, dlatego warto w nią zainwestować.

Pojedyncze stanowiska w biurowe

Inwestycja w powierzchnie biurowe jest od lat sprawdzonym i bezpiecznym sposobem lokowania zasobów finansowych, jednak zakup obiektu bądź jego wybudowanie w atrakcyjnym miejscu, które gwarantować będzie obłożenie, wiąże się z ogromnymi kosztami. Osoby, które nie dysponują tak pokaźnymi środkami mogą zainwestować w pojedyncze stanowiska w biurach coworkingowych. To rozwiązanie jeszcze nie cieszy się w naszym kraju tak sporą popularnością, jak na zachodzie, jednakże według prognoz rynkowych to sektor, który w najbliższych latach dynamicznie się rozwinie.

Materiał promocyjny.